Hlavní obsah

Japonská robotka se připravuje na dráhu modelky

16. 3. 2009, 12:40 – Cukuba • Aktualizováno 16. 3. 2009, 14:02

Nový kráčející a mluvící robot z Japonska má dívčí tvář, umí se usmívat a zhubnul na 43 kilogramů, aby mohl debutovat na módních přehlídkách. Zatím ale nevyhovuje bezpečnostním normám natolik, aby mohl přehlídková mola sdílet s modelkami z masa a kostí, napsala v pondělí agentura AP.

Článek

Podle vývojářů japonského Národního ústavu vyspělých průmyslových věd a technologií (AIST), podporovaného vládou, jejich "kybernetický člověk", kterého v pondělí předvedli, není připraven pomáhat s domácími pracemi nebo pracovat po boku lidí. To se od robotů očekává do budoucna.

"Technologicky této úrovně zatím nedosáhl," konstatoval jeden z projektantů Hirohisa Hirukawa. "Zatím by se neuplatnil dokonce ani jako modelka - jak nám řekli lidé z módního průmyslu, je prý příliš malý a má dost obyčejnou postavu."

Hlavním účelem 158 centimetrů vysoké černovlasé robotky s kódovým označením HRP-4C, jejíž předchůdkyně vážila 58 kilogramů, je obveselovat a vábit davy zvědavců. Podle vývojářů může najít uplatnění v zábavních parcích, při upoutávání pozornosti na různé akce či napodobování lidských pohybů, třeba cvičitelky aerobiku.

Má vypadat jao průměrná Japonka

HRP-4C byl vyprojektován tak, aby vypadal jako průměrná Japonka, i když vzhledem ke stříbrno-černému tělu připomíná spíš astronautku v kosmickém skafandru. Robotka se příští týden objeví na tokijské módní show ve speciální části přehlídky pro roboty - i když na sobě nebude mít žádný model.

Robotická konstrukce HRP-4C bez tváře a dalších součástí pláště bude v prodeji za asi 20 milionů jenů (4,1 milionu korun). Jeho programová technologie bude zveřejněna, aby lidé mohli přijít s nápady na další zábavné pohyby robota, informovali vědci.

:. Při předváděčce pro reportéry kráčel robot kolébavou chůzí a mrkal, a tak trochu připomínal ožívající animovanou postavičku.FOTO: Profimedia

V Japonsku však neustále roste poptávka po společensky prospěšných robotech, například schopných pečovat o staré a nemocné lidi, vysvětlil činitel z ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu Jošihiró Kaga. "Chceme, aby se tento trh vyvinul v průmysl."

HRP-4C má v těle 30 robotických pohonů, které mu umožňují chodit a hýbat pažemi, a dalších osm pohonů ve tváři, díky nimž je s to vyjadřovat emoce jako hněv či překvapení. Při předváděčce pro reportéry kráčel robot kolébavou chůzí a mrkal, a tak trochu připomínal ožívající animovanou postavičku. Jemným ženským hláskem pohybujícími se ústy také řekl "Ahoj všichni!"

:. V porovnání s ostatními roboty vypadá HRP-4C elegantně.

FOTO: Profimedia

Všechno se mu ale tak úplně perfektně nezdařilo. Když jej demonstrátor požádal, aby se usmál nebo dal najevo hněv, usadil se mu na tváři neměnný výraz překvapení. Také jeho chůze nebyla dostatečně pohledná pro předvádění pařížské módní kolekce, částečně proto, že po celou dobu musel mít pokrčená kolena. V chodidlech má sice senzory, ale postrádá citlivou rovnováhu skutečného člověka.

Obtížným úkolem pro stvořitele HRP-4C bylo vytvořit součásti těla natolik malé, aby působily žensky, zvláště pak štíhlejší nohy, vysvětlil šéf vědeckého týmu pro výzkum humanoidů při institutu AIST Šúdži Kadžita. "Ale je to teprve první krok," dodal.

S roboty se roztrhl pytel

V posledních měsících se inženýři předhání, kdo přinese užitečnějšího nebo chytřejšího robota. Na začátku března v Itálii vytvořili speciálního robota, který se chová jako malé dítě. Podle tvůrců je humanoid výbornou náhradou pro páry, které nemohou počít vlastní dítě, nebo se bojí větší odpovědnosti a starosti o něj. Úkolem rodičů je robotického předškoláka vychovávat a vštípit mu základní návyky lidského chování.

:. Dětský robot

FOTO: Profimedia

Konstruktéři se snažili ve všech ohledech robotické dítě přiblížit tomu pravému. Robotek proto měří 100 cm a váží 23 kg. Technický zázrak je prozatím prototypem a nedokáže mluvit a ani chodit bez speciálního podstavce. V budoucnu by se ale mohl stát jedinou nadějí některých párů, jak si pořídit vlastní dítě.

Počítačový mág si stvořil ženu

K úplně jiným účelům se rozhodl vytvořit robota kanadský počítačový nadšenec Le Trung. Robotka Aiko má postavu dvacetileté ženy s ideálními mírami, na tváři stálý úsměv a jemné lesklé vlasy. Ráno čte „muži“ noviny, bez reptání uklízí, pomáhá při vedení účtů a večer mu ochotně přináší drink k televizi.

:. Robotka Aiko

:. Robotka AikoFOTO: archiv Právo

Le se s robotkou občas vydává do přírody i mezi lidi, přesněji – vynese ji ven a posadí vedle – Aiko neumí chodit. Robotka, která ovládá asi 13 tisíc jednodušších vět, budí velkou pozornost: ženy se s ní dávají do řeči, zatímco muži se často pokoušejí na ni sáhnout.

"Když to udělají příliš chtivě, dá jim pohlavek,“ prozradil Le. „Není to žádná nafukovací panna ze sexshopu,“ podotýká. „Stačilo by ale několik drobných úprav softwaru a dokázala by předvést i dokonalý orgasmus,“ chlubí se vynálezce.

Reklama

Související témata:

Výběr článků