Hlavní obsah

Evropská komise podpoří soběstačnost EU v dodávkách polovodičů

15. 9. 2021, 16:03 – Štrasburk

Evropská komise (EK) má v plánu vytvořit nový ekosystém výroby čipů. Chce tak zajistit konkurenceschopnost a soběstačnost sedmadvacetičlenného bloku, protože celosvětový nedostatek polovodičů ukázal, jak je nebezpečné spoléhat na dodavatele z Asie a z USA. V Evropském parlamentu to ve středu řekla předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Nedostatek čipů tak představuje jedno z největších rizik oživení ekonomiky EU po pandemii.

Foto: Francois Lenoir, Reuters

Ursula von der Leyenová

Článek

Spojené státy loni vypracovaly výnos nazvaný CHIPS for America, jehož cílem je posílit schopnosti USA v konkurenci s čínskou technologií.

Von der Leyenová uvedla, že EK představí nový evropský výnos o čipech, jehož cílem je vytvořit nejmodernější evropský čipový ekosystém, včetně výroby čipů. Tento systém by měl zajistit bezpečnost dodávek a vytvořit nový trh pro průlomové evropské technologie.

Zdraží elektronika i automobily. Největší smluvní výrobce čipů zvýší ceny až o 20 procent

Hardware

Evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton upozornil, že čipy znamenají mnohem víc než jen základní komponenty pro výrobce automobilů, chytrých telefonů a videoher.

„Závod o nejvyspělejší čipy je závodem o technologické a průmyslové vedení,” napsal na svém blogu. Podle něj by evropský výnos měl zahrnovat výzkum, výrobní kapacity a mezinárodní spolupráci. Unie by také měla zvážit zřízení zvláštního evropského polovodičového fondu.

Evropská komise loni představila plány, podle kterých chce investovat pětinu z fondu obnovy do digitálních projektů. Fond má k dispozici 750 miliard eur (19 bilionů Kč) a má členským zemím pomoci s následky pandemie.

Von der Leyenová v projevu vyjádřila politování nad závislostí EU na čipech vyráběných v Asii a nad snižováním podílu EU v dodavatelském řetězci – od designu až po výrobní kapacity.

Nicméně jsou zde i překážky pro zvyšování evropských kapacit na trhu s čipy. Patří mezi ně například i to, že region nemá přímé napojení na vlastní kovy vzácných zemin, a rovněž neochota firem učinit vysoké investice, pokud nebudou moci jejich závody vyrábět na plnou kapacitu, aby se zvýšila návratnost, uvedla agentura Reuters.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků