Hlavní obsah

Doba před internetem a sociálními sítěmi. Nadšenci oživují historické počítače

Mountain View

Softwarový inženýr Josh Dersch miluje staré počítače. Tráví nespočet hodin tím, že se strojům starým desítky let snaží vdechnout nový život. Odhaduje, že ve svém domě v Seattlu má více než 200 historických počítačů a zařízení. Dersch je součástí rostoucí komunity sběratelů historických počítačů zachraňujících klasická zařízení, která pomohla odstartovat digitální revoluci.

Foto: RR Auction

Počítač Apple 1

Stručně
Souhrn je vygenerován pomocí umělé inteligence.
  • Nadšenci do hardwaru zachraňují a opravují historické počítače značek Atari, Commodore a IBM, které jsou předchůdci moderní techniky.
  • Na festivalu Vintage Computer Federation v Silicon Valley se letos sešlo přes 3500 lidí, kteří si vyzkoušeli počítače z doby před internetem.
  • Počítač Xerox Alto, považovaný za „dědečka moderního počítače“, inspiroval Steva Jobse a Billa Gatese a byl na festivalu představen v plně funkční podobě.
Článek

„Vždy mě fascinovalo poznávat, jak věci začínaly,“ řekl podle listu Manila Times Dersch. „Je to zábavné a vzrušující najít závadu a opravit ji. Člověk při tom do posledního detailu může pochopit celý systém.“

Zatímco Silicon Valley se přesunulo k vytváření budoucnosti umělé inteligence (AI), tito nadšenci do hardwaru se soustředí na záchranu přístrojů značek Atari, Commodore a IBM, které jsou předchůdci dnešních notebooků, nositelné elektroniky a chytrých telefonů.

Tam, kde jiní vidí jen harampádí, lidé jako Dersch vidí artefakty počítačové historie, které si zaslouží pozornost a respekt. Těší se, když slyší pípání a zvonění ze svého dětství a pustí si hru s nízkým rozlišením, jako jsou klasické arkádové hry Pong a Space Invaders.

Josh Dersch a jeden z historických strojů

Kultovní stroje

„Nadšení pro historii počítačů roste, a s tím i pro historii všeho, co s nimi souvisí,“ řekl prezident organizace Vintage Computer Federation Erik Klein. Zájem je vidět i ve zvýšené poptávce po historických počítačích na internetových tržištích. Kultovní počítače jako Apple Computer 1, což byl první produkt firmy Apple, mohou stát i stovky tisíc dolarů.

Organizace pořádá každoročně na začátku srpna festival v Muzeu historie počítačů v Mountain View, v samém srdci Silicon Valley. Letos se dvoudenní akce, která oslavila 50. výročí založení firmy Apple, zúčastnilo více než 3500 lidí. Součástí byla i debata se spoluzakladateli Stevem Wozniakem a Ronaldem Waynem, kteří vzpomínali na první dny Applu jako malé začínající firmy vedené Stevem Jobsem.

Sběratelé na festivalu ukazovali počítačové systémy, které pečlivě a často po dlouhá léta opravovali a vraceli do původního funkčního stavu. Návštěvníci si tak mohli vyzkoušet počítače z doby dávno před internetem, sociálními sítěmi a umělou inteligencí, které zásadně změnily svět.

Dersch na letošním festivalu představil chloubu své sbírky - počítač Xerox Alto. Na jeho obnově strávil roky. Tento počítač, vyvinutý v 70. letech ve výzkumném středisku Xerox Palo Alto Research Center, je považován za „dědečka moderního počítače“. Patřil mezi první počítače, které překročily rámec pouhého zobrazování textu na obrazovce a nabídly grafické uživatelské prostředí ovládané myší.

Xerox Alto ze sbírky

Na obrazovce se objevila okna, ikony a kurzor, tedy prvky, které se později staly standardem. Počítač inspiroval mimo jiné Steva Jobse a Billa Gatese při vývoji jejich prvních produktů.

Dersch ukázal plně funkční pracovní stanici Xerox Alto s hranatým monitorem, robustní klávesnicí a myší. Součástí sestavy byly také disky zhruba o velikosti pizzy, které přitom podle dnešních měřítek dokázaly uložit pouze nepatrné množství dat. Dersch na festivalu oceňuje možnost představit svou práci ostatním sběratelům a prohlédnout si jejich projekty.

„Navíc je tu sekce s komisním prodejem, kde si můžu koupit další harampádí, které si odnesu domů. A to je taky zábava,“ dodal.

Foto: archiv výrobce

Atari 2600

Doma má 150 sestav

Klein, který pracuje jako softwarový manažer v Silicon Valley, byl vášnivým sběratelem, dokud jeho koníček nezačal zabírat příliš mnoho místa a zasahovat do rodinného života. Doma měl až 150 počítačových sestav, včetně příslušenství, dokumentace a původních obalů, které zaplnily skříně i garáž. Z obavy, že jednou budou pro rodinu představovat zátěž, začal počítače prodávat a rozdávat, až mu doma zůstalo jen několik nejoblíbenějších kousků.

Související témata:

Výběr článků

Načítám