Hlavní obsah

Facebook chce mít od příštího roku vlastní kryptoměnu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Provozovatel sociální sítě Facebook dokončuje plány na vytvoření vlastní kryptoměny. Do prvního čtvrtletí příštího roku hodlá asi v desítce zemí zřídit digitální platební systém a novou měnu, která má zatím pracovní název GlobalCoin, chce začít testovat do konce letošního roku. Uvedl to server BBC, podle kterého už Facebook o této možnosti jednal s guvernérem britské centrální banky. Detaily k nové kryptoměně hodlá zveřejnit v létě.

Foto: Manu Fernandez, ČTK/AP

Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Článek

Zakladatel Facebooku se minulý měsíc setkal s guvernérem britské centrální banky Markem Carneyem. Mimo jiné jednali o příležitostech a rizicích spojených se spuštěním kryptoměny. Facebook také požádal o radu ohledně provozních a regulačních otázek úředníky amerického ministerstva financí, píše BBC.

Facebook chce vytvořit digitální měnu, která poskytne dostupné a bezpečné způsoby provádění plateb bez ohledu na to, zda má uživatel bankovní účet. Facebook vlastní také aplikace WhatsApp a Instagram. Firma doufá, že zásadně ovlivní zavedené sítě tím, že prolomí finanční překážky, bude konkurovat bankám a sníží spotřebitelům náklady.

Facebook to zkoušel už dříve

Informace o projektu digitální měny Facebooku přezdívaném Projekt libra se objevily poprvé loni v prosinci.

Není to přitom poprvé, co Facebook zkouší proniknout do oblasti digitálních měn. Zhruba před deseti lety vytvořil virtuální měnu Facebook Credits, která umožňovala lidem nakupovat položky v aplikacích na sociální síti. Po necelých dvou letech ale Facebook tento projekt opustil, protože neměl dostatečný ohlas mezi uživateli.

Facebook bude také muset zdolat řadu regulací v zemích, kde chce měnu spustit. Mezi těmi by měla být také Indie, která nedávno zasáhla proti digitálním měnám. Nicméně největším testem zřejmě bude to, zda budou lidé sociální síti natolik důvěřovat, aby začali své vlastní peníze měnit za digitální měnu.

Bude to fungovat?

Analytici se neshodují v názoru na to, zda by nová kryptoměna od Facebooku mohla fungovat. Odborník na databázi blockchain David Gerard upozornil, že kryptoměny jsou náchylné k výkyvům hodnoty, což by mohlo být překážkou k úspěchu GlobalCoinu. Běžní lidé podle něj nechtějí měnu, která neustále klesá a stoupá. Blockchain se používá pro tvorbu kryptoměn.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.

Odborník na kryptoměny z Londýnské ekonomické školy (LSE) Garrick Hileman však uvádí, že projekt GlobalCoin by mohl být jednou z nejvýznamnějších událostí v historii kryptoměn. Odhadl, že na celém světě používá v současnosti kryptoměny asi 30 milionů lidí. Facebook má měsíčně 2,4 miliardy uživatelů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám