Hlavní obsah

Ekvádorci odstřihli Assangeho od internetu, prý moc mluvil

28. 3. 2018, 21:12 – Londýn

Ekvádorská vláda zablokovala přístup k internetu zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi, který kvůli obavám z vydání do USA žije už téměř šest let na ekvádorské ambasádě v Londýně. Ve středu o tom informovala agentura EFE s odvoláním na mluvčí ekvádorské vlády. Konkrétní důvod vláda nesdělila, podle médií však Assange napsal, co neměl.

Foto: Frank Augstein, ČTK/AP

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange

Článek

K tomu kroku přistoupila ekvádorská vláda podle místního deníku El Comercio proto, že Assange porušil dohodu z loňského prosince. V ní se podle vlády písemně zavázal, že nebude veřejně publikovat komentáře, které by mohly znamenat vměšování do záležitostí jiných států.

Vláda v prohlášení uvedla, že počítačový expert Assange byl odpojen od internetu v úterý. Jaké komentáře vedly k tomuto opatření, vláda už neupřesnila. Assange má od prosince ekvádorské občanství, už v roce 2012 mu byl udělen politický azyl.

V prohlášení ekvádorské vlády se také uvádí, že Assange svými příspěvky na sociálních sítích „ohrozil dobré vztahy, která má Ekvádor s Británií a ostatními zeměmi Evropské unie i dalšími státy”.

Diplomatický pas nedostal

Ekvádorská vláda zintenzivnila loni úsilí, aby Assangeův případ vyřešila a dostala ho ze své ambasády v Londýně. Vláda se snažila získat prostředníka (třetí zemi či nezávislou osobu) pro řešení tohoto případu. Ekvádor se podle ministryně zahraničí Maríe Espinosaové pokoušel dostat Assange z ambasády tak, že po udělení občanství požádal Británii o přiznání diplomatického statusu, což Británie odmítla.

Nyní šestačtyřicetiletý Assange se na ambasádu v Londýně uchýlil v červnu 2012, dva měsíce nato mu Ekvádor poskytl politický azyl. Australský programátor se na velvyslanectví ukryl kvůli obvinění ze znásilnění ve Švédsku z roku 2010.

Assange vinu odmítá a Švédsko loni případ odložilo. Stále ale může být zatčen a vydán do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku či v Afghánistánu.

Zatykač je stále platný

Britský soud letos zamítl stížnost Assangeových advokátů na britský zatykač a rozhodl, že zůstává v platnosti. Advokáti argumentovali mimo jiné i zastavením švédského vyšetřování. Britské úřady stále trvají na zatykači, který vydaly v roce 2012 proto, že Assange porušil podmínky stanovené soudem při jeho propuštění na kauci a nedostavil se k jednání o jeho vydání do Švédska.

Podle argentinského serveru Infobae odstřihl Ekvádor od internetu Assange na ambasádě už jednou v říjnu 2016. Učinil tak poté, co server WikiLeaks odhalil soukromé e-maily vedoucích činitelů americké Demokratické strany. Ukradená pošta mimo jiné obsahovala části staršího projevu americké prezidentské kandidátky Hillary Clintonové k bankéřům, v němž se přimlouvala za podporu finančníků z Wall Street.

Reklama

Související články

Zatykač na Assange platí dál, rozhodl soud

6. 2. 2018, 16:17

Britský zatykač na zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange zůstává v platnosti, rozhodl v úterý britský soud. Informovala o tom BBC. Australan Assange se...

Výběr článků