Hlavní obsah

DVB-T vysílání na Pardubicku a Jihlavsku definitivně končí. Lidé musí přeladit přijímače

21. 9. 2020, 15:42
Novinky, bri

Přesně minutu před půlnocí v noci z pondělí na úterý dojde k ukončení DVB-T vysílání programů hlavních českých komerčních televizních stanic Nova, Prima a Barrandov hned ze dvou různých vysílačů. Lidé na Pardubicku a Jihlavsku tak budou muset přeladit na druhou generaci pozemního digitálního vysílání.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Ilustrační foto.

Článek

Hned na úvod je třeba připomenout, že přechod na DVB-T2 se rozhodně netýká každého. Zbystřit by měli pouze lidé, kteří přijímají signál prostřednictvím pozemního televizního vysílání. Uživatelů kabelového, satelitního a internetového vysílání se změny nijak nedotknou.

Lidé spoléhající na bezplatné šíření televizního signálu by ale měli zbystřit. „Jednu minutu před půlnocí 22. září dojde k vypnutí DVB-T vysílání multiplexu 2 hlavních programů komerčních televizí Nova, Prima a Barrandov z vysílače Pardubice-Krásné na kanálu 39,“ prohlásila Petra Miterová, mediální zástupkyně Českých radiokomunikací, které mají v tuzemsku přechod na starosti.

První generace digitálního vysílání pomalu končí

„Zároveň dojde k vypnutí vysílání programů ostatních komerčních stanic v DVB-T v multiplexu 3 na kanálu 34. U vysílače Jihlava-Javořice se vypne DVB-T vysílání multiplexu 2 na kanálu 35,“ uvedla mediální zástupkyně radiokomunikací Petra Miterová. Právě radiokomunikace mají přechod v tuzemsku na starosti.

Zdůraznila přitom, že finální DVB-T2 multiplex 22 na 28. kanále je už v provozu na obou vysílačích a jeho parametry se nebudou měnit. „Diváci ho mohou naladit již nyní. DVB-T2 multiplex 23 z vysílače Pardubice-Krásné bude vysílat na kanálu 34 a z vysílače Jihlava-Javořice na kanálu 35. Finální DVB-T2 multiplexy 22 a 23 budou zapnuty na obou vysílačích v časných ranních hodinách 23. září,“ doplnila Miterová.

Nový přijímač nebo jiné připojení

Jedinci přijímající televizní signál prostřednictvím klasické antény budou muset přechod řešit. Je nutné mít buď televizor, nebo set-top box podporující standard DVB-T2.

Řešením samozřejmě může být také přechod na jiný typ televizního vysílání. Alternativou může být kabelová televize, satelitní služby či IPTV, tedy příjem televizního signálu prostřednictvím internetu.

Většinu Česka pokrývá nový televizní signál. Vypínání signálu DVB-T začalo i na Moravě

Hlavní výhody DVB-T2

:: Lepší zabezpečení přenosu

:: Vyšší datový tok umožňující ekonomický přenos HDTV

:: Obraz krystalicky čistý bez výrazných chyb

:: Realističtější barvy a jejich přechody

:: Až 5x podrobnější vizuální informace

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků