Hlavní obsah

Bitcoin dál dramaticky padá. Někdo manipuluje s kurzem, tvrdí analytik

20. 11. 2018, 10:10
Novinky, rim

Dramatický propad má v posledních dnech za sebou virtuální měna bitcoin, hodnota je nejnižší za více než posledních dvanáct měsíců. Analytik Kryptofondu Jiří Karpják přitom upozornil, že nejde o náhodu, ale s největší pravděpodobností o promyšlenou manipulaci.

Foto: Benoit Tessier, Reuters

Bitcoin je virtuální měna, mince na obrázku jsou jen suvenýr.

Článek

V polovině listopadu se bitcoin obchodoval za 6450 dolarů (146 500 korun), minulý týden však hodnota klesla na 5530 dolarů (125 500 Kč), což tehdy analytici komentovali jako nejhorší propad za poslední rok.

Jenže v posledních dnech kurz dále padal. Ve středu měla jedna virtuální mince nejpopulárnější kyberměny na světě hodnotu pouze 4600 dolarů (104 500 Kč). To je jen zlomek hodnoty, kterou měly virtuální mince na konci loňského roku, kdy se prodávaly za 20 000 dolarů, což je podle současného kurzu zhruba 454 000 korun.

Cena není jednotná

Je nicméně nutné zdůraznit, že virtuální měny nemají jednotnou cenu, na burzách i ve směnárnách se obchodují v závislosti na volatilitě. Rozdíly v cenách se mohou lišit klidně i v řádu několika stovek dolarů.

Zda bude kurz v následujících dnech stoupat, či klesat, není přitom vůbec jasné. Pozadí propadu však okomentoval analytik Karpják. Ten poukazuje na dvě důležité události, které se krátce před propadem staly.

„První byl fork měny bitcoin cash (rozdělení virtuální měny na dvě, pozn. red.) na bitcoin cash SV a bitcoin cash ABC a druhou propad bitcoinu pod hranici 6000 dolarů, přičemž máme za to, že rozhodně nejde o náhodu, ale o promyšlenou manipulaci,“ prohlásil analytik.

Stovky tisíc transakcí

„V předvečer forku někdo zadal do sítě několik stovek tisíc transakcí během několika hodin a začal masivně prodávat bitcoiny. To v kombinaci s pokračující nedůvěrou k měně tether a burze Bitfinex způsobilo masivní pád ceny, který byl okamžitě využit v rámci aktuálního sporu mezi různými verzemi bitcoin cash,“ zdůraznil Karpják.

Různé verze měny bitcoin cash již existují samostatně, ale zastánci každé z verzí se snaží pomocí těžebních monopolů sabotovat svého konkurenta, protože odmítají akceptovat existenci další verze bitcoin cashe. „V současné době je tak prakticky nemožné předpovědět, kdy se situace na trhu uklidní a kterým směrem se trh poté vydá,“ doplnil Karpják.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoiny a další kryptoměny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků