Hlavní obsah

Vyděračské viry napadly více než čtvrtinu firem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Počet útoků vyděračských programů na firmy letos vzrostl. Podíl napadených podniků se meziročně zvýšil o čtyři procentní body na 26 procent. Na vině jsou především tři nebývale mohutné útoky na firemní sítě, které zásadním způsobem změnily prostředí firemních počítačových sítí. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab.

Foto: Reuters

Vyděračské viry uzamknou počítač a heslo zpřístupní až po zaplacení výkupného. (Ilustrační foto)

Článek

Firmy celosvětově napadly postupně vlny škodlivých programů WannaCry v květnu, ExPetr na konci června a BadRabbit v říjnu. Všechny se zaměřovaly na korporátní sítě. Na podniky útočily i jiné tzv. ransomwary, které dohromady stály za 240 000 útoky.

"Tyto známé útoky z průběhu celého roku jsou extrémním důkazem toho, že se kyberzločinci čím dál více zajímají o firemní cíle. Tento trend jsme ale zaznamenali už v roce 2016. Letos však nabral na obrátkách a zatím se nezdá, že by nějak polevoval," uvedl analytik Kaspersky Lab Fedor Sinitsyn. "Děje se tak především proto, že jsou firmy velmi zranitelné, schopné zaplatit vyšší výkupné než jednotlivci a většinou jsou k tomu i ochotnější, aby udržely v chodu svoji výrobu," dodal.

Letos výrazně klesl počet nově detekovaných vyděračských programů. Jejich počet klesl z loňských 62 na 38 v roce letošním. O to víc se ale zvýšil počet nově detekovaných verzí existujícího ransomwaru, a to na 96 000 proti loňským 54 000. Navýšení je zřejmě výsledkem snahy útočníků skrýt programy před stále lepšími technikami detekce.

Zhruba 65 procent společností, které byly letos ransomwarem napadeny, tvrdí, že přišly o přístup k většině nebo dokonce ke všem datům. Každá šestá firma, která zaplatila výkupné, se ke svým datům už nedostala. Tato čísla se v podstatě shodují s údaji za rok 2016.

Jak se bránit proti vyděračským virům?
Neotvírejte přílohy e-mailových zpráv od neznámých a podezřelých adresátů.
Pravidelně zálohujte svoje data. V případě nákazy se počítač jednoduše přeinstaluje a zašifrovaná data se mohou obnovit i bez placení výkupného nebo nutnosti je odšifrovat.
Externí disky nebo jiné úložné systémy, na které jsou data zálohována, by neměly být neustále připojeny k počítači. Minimalizuje se tím riziko, že se vyděračský virus zabydlí i u zálohovaných dat.
Pravidelně aktualizujte operační systém i jiné programy. Znesnadníte tak práci počítačových pirátů, kteří se snaží objevené trhliny zneužít k propašování škodlivých kódů.
Nutné je také pravidelně aktualizovat antivirový program, případně jiné bezpečnostní aplikace.
Nepoužívejte programy, pro které již výrobce ukončil podporu. Hrozba nákazy například na Windows XP je mnohonásobně vyšší než u novějších verzí tohoto operačního systému.

Jak probíhá útok vyděračského viru?

Útoky vyděračských virů probíhají prakticky vždy stejně. Nejprve zašifrují záškodníci všechna data uložená na pevném disku. Za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné, a to i několik tisíc korun.

Kyberzločinci se zpravidla snaží v majiteli napadeného stroje vzbudit dojem, že se ke svým souborům dostane po zaplacení pokuty. Ta byla údajně vyměřena za používání nelegálního softwaru apod. I proto jim celá řada lidí již výkupné zaplatila.

Ani po zaplacení výkupného se ale uživatelé ke svým datům nemusí dostat. Místo placení výkupného je totiž nutné virus z počítače odinstalovat. Zpřístupnit nezálohovaná data je už ale ve většině případů nemožné.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám