Hlavní obsah

Virus maskovali za didaktickou hru. Nakazit se mohlo až půl miliónu přístrojů

29. 9. 2015, 12:05
Novinky, mif

Až 500 000 zařízení bylo infikováno nebezpečným virem poté, co jejich uživatelé stáhli na první pohled nenápadnou didaktickou hru BrainTest. Že byl ke hře připojen i škodlivý kód odhalili minulý týden bezpečnostní experti ze společnosti Check Point.

Foto: repro Check Point

Aplikace BrainTest v Google Play obsahovala malware.

Článek

Nakazit tak velké množství chytrých telefonů a počítačových tabletů se kyberzločincům podařilo jen díky tomu, že dokázali propašovat aplikaci společně s virem na oficiální obchod Google Play. Obelstít se jim tak podařilo bezpečnostní systém, který zkoumá, zda nejsou programy škodlivé.

„Podle statistik Google Play byl pokaždé počet stažení mezi 100 000 a 500 000. Velké množství stažení znamená, že malware byl na Google Play delší dobu a svědčí to o pokročilých útočných metodách, které jsou schopné zamaskovat škodlivý kód i před nejrůznějšími bezpečnostními technikami používanými společností Google k odhalení hrozeb,“ uvedl Daniel Šafář, ředitel společnosti Check Point Software Technologies pro ČR.

Odstranit ze zařízení škodlivý kód, který se nainstaloval společně s hrou BrainTest, není vůbec jednoduché. Malware totiž dokáže zvyšovat na napadených přístrojích svá oprávnění. To mu umožňuje zůstat v přístroji i poté, co se uživatel pokusí o jeho odinstalaci.

„Za poslední měsíc odhalil Check Point na Google Play dvě nebezpečné aplikace, což dokazuje, že ani stažení aplikace z oficiálního a důvěryhodného obchodu neznamená, že aplikace je bezpečná,“ doplnil Šafář.

Reklama

Související témata:

Výběr článků