Hlavní obsah

Straší fakturami, pak důvěřivce oberou

24. 9. 2015, 9:45
Novinky, ort

Kyberzločinci oprášili starý trik, kdy se snaží propašovat do cizího počítače škodlivý virus pod záminkou neuhrazené faktury. Před podvodnými e-maily, kvůli kterým může z účtů důvěřivců zmizet klidně i několik stovek tisíc korun, varoval Národní bezpečnostní tým CSIRT, který je provozován sdružením CZ.NIC.

Foto: Archiv, Právo

Ilustrační foto

Článek

„Tady je ta faktura, která měla být vystavena bez DPH. Tímto bych se s Vámi chtěla domluvit, zda mohu fakturu pouze stornovat a vystavit novou, nebo zda je třeba vystavit dobropis,“ tvrdí podvodníci v nevyžádaném e-mailu.

Podvodníci sázejí na to, že uživatelé nebudou mít sebemenší tušení, o jakou fakturu se jedná. Ze strachu z případných oplétaček pak kliknou na přiloženou přílohu. V té se však kromě smyšleného dokumentu ukrývá také počítačový virus.

„E-mail od známého či neznámého kontaktu obsahuje nebezpečnou přílohu pojmenovanou faktura.doc o velikosti 236K. Tato příloha obsahuje vbscript pro stažení malwaru,“ uvedl Pavel Bašta, bezpečnostní analytik týmu CSIRT.

Na přílohu by tak lidé v žádném případě neměli klikat.

Lidé už přišli o statisíce

Jak dokážou být podobné zprávy nebezpečné, se na vlastní kůži přesvědčila pětatřicetiletá žena ze Šumperska. Té letos v březnu dosud neznámý pachatel zaslal do e-mailové schránky formulář vyzývající k synchronizaci jejího účtu s mobilním telefonem. [celá zpráva]

„Postupovala podle přiloženého návodu a provedla synchronizaci telefonu a svého osobního počítače. Takto podvodník získal přístup k jejímu bankovnímu účetnictví a poté ve dvou bankovních převodech připravil ženu o téměř 400 tisíc korun,“ řekl policejní mluvčí Josef Bednařík.

Podobné útoky přitom nejsou nijak výjimečné. Podnikatel z Náchodska letos kvůli podobnému e-mailu přišel také o několik set tisíc korun. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků