Hlavní obsah

Podvodný e-mail už někdy dostaly tři čtvrtiny Čechů

17. 10. 2014, 16:09

E-mailovou zprávu od podvodníka již dostaly tři čtvrtiny Čechů. O svou on-line identitu nebo osobní data přišlo 13 procent uživatelů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Intel. Podvodné e-maily nejčastěji adresáty vybízejí k uhrazení neexistujícího dluhu či k instalaci záškodnického programu, který by se snažil vytunelovat jejich bankovní účet. Podvodných zpráv přitom přibývá.

Foto: Novinky

Ukázka podvodného e-mailu

Článek

„Přes 80 procent dotázaných vyjádřilo obavy z odcizení identity, podvodných e-mailů či virů. Nevědí, jak se účinně bránit,“ uvedl manažer Intelu Martin Vařbuchta.

Své mobilní telefony a tablety má nezabezpečené téměř polovina uživatelů. Chytrý telefon si nechrání 55 procent uživatelů a tablet 36 procent. Přitom pro on-line bankovnictví využívají počítač tři čtvrtiny uživatelů, mobil pětina a tablet 17 procent uživatelů.

„Kyberzločince lákají zejména rostoucí počty uživatelů mobilních forem bankovnictví. Může se jednat o milióny potenciálních obětí s nezabezpečeným mobilem nebo tabletem,“ uvedl Ivan Janoušek ze znaleckého ústavu Apogeo.

Účinná obrana proti kyberzločincům se musí podle Národního centra bezpečnějšího internetu skládat z preventivní obezřetnosti a využívání bezpečnostních aplikací, které většinu útoků odrazí. „Je nutné používat zdravý selský rozum v kombinaci s bezpečnostním programem, který zajistí ochranu proti virům, podvodným nabídkám, šifruje ukládaná data a umožní mobilní zařízení zamknout a pravidelně zálohovat,“ uvedl šéf centra Jiří Palyza.

Desatero bezpečného internetu
1.Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.
2.Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zdali funguje.
3.Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.
4.Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.
5.Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná.
6.Citlivé osobní informace zadávejte vždy pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.
7.Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.
8.Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu.
9.V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.
10.Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.

Reklama

Související témata:

Výběr článků