Hlavní obsah

Podvodníci chtějí obrat klienty České spořitelny. Seberou jim peníze, a ještě je zadluží

11. 11. 2019, 9:05
Novinky, mif

Česká spořitelna varovala před podvodníky, kteří jejím jménem rozesílají falešné SMS zprávy. Prostřednictvím nich se snaží vymámit z důvěřivců citlivé osobní údaje a v neposlední řadě také peníze. Banka se již od zasílaných SMS zpráv distancovala.

Foto: koláž Novinky.cz

Ukázka podvodné zprávy od České spořitelny

Článek

„Vážený kliente, Vaše internetové bankovnictví bylo zablokováno. Pro odblokování pokračujte na adrese CSAS.CZ,“ tvrdí počítačoví piráti v podvodné SMS zprávě.

Jak je z řádků výše zřejmé, součástí zprávy je také odkaz na údajné internetové bankovnictví České spořitelny. Stránky je možné navštívit pouze kliknutím na odkaz v SMS. Ten však ve skutečnosti nevede na web spořitelny, ale místo toho na podvodné stránky, které vytvořili počítačoví piráti.

Mobil, SMS či e-mail. Falešní exekutoři se snaží oškubat důvěřivce

Bezpečnost

Pokud to důvěřivci udělají, zadělají si na pořádné problémy. Útočníci totiž získají jejich citlivé osobní údaje i přístup na bankovní účet. Vzhledem k tomu, že již znají jejich telefonní číslo, jsou jen krůček od toho, aby z nich získali potvrzovací SMS zprávu k uskutečnění nějaké platby, a tím tak vysáli peníze z jejich účtu.

Riziko to pro příjemce podvodných zpráv představuje i v případě, že na účtu nemají vůbec žádné peníze. Spořitelna, podobně jako další banky, totiž klientům nabízí statisícové půjčky, které stačí potvrdit SMS. Doslova na pár kliknutí podvodníci mohou i příjemce podvodných zpráv zadlužit a následně je o peníze vmžiku připravit.

I proto banka klienty před podvodnými zprávami varovala. Nereagujte na tyto SMS a nevyplňujte své údaje! Banka po vás nikdy nežádá vyplnění vašich údajů v SMS, e-mailu ani na sociálních sítích! Dostanete-li podezřelou zprávu, pošlete nám ji na phishing@csas.cz,“ doporučili zástupci banky.

Vydávají se za zaměstnance Applu či Raiffeisenbank. A pak důvěřivce oberou

Bezpečnost

Phishingové podvody na vzestupu

Phishingové podvody nejsou ničím novým. Počítačoví piráti při nich hromadně rozesílají smyšlené zprávy na různé příjemce již několik let a jako rybáři vyčkávají, až se jejich oběť chytne na udičku podobně jako skutečná ryba. V poslední době se ale uživatelé mohou stále častěji setkat s podvody, které se šíří místo e-mailů prostřednictvím SMS zpráv.

Problém je také to, že podvodné zprávy mohou přijít klidně i ze známých telefonních čísel, ze kterých chodí informace o různých legitimních službách či nabídkách – útočníci si jednoduše zaplatí službu hromadného rozesílání zpráv u některého z operátorů. Celá řada příjemců proto nemusí na první pohled ani rozeznat, že se je snaží kyberzločinci napálit.

V uplynulých týdnech takto podvodníci rozesílali hromadné zprávy pod hlavičkou společností Alza, Apple, dm drogerie, Penny Market, Lidl či Raiffeisenbank. Nicméně není vyloučeno, že to v dohledné době budou zkoušet znovu pod úplně jiným jménem.

Podvodné SMS zprávy mohou přijít i ze známých telefonních čísel

Bezpečnost

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků