Hlavní obsah

Po útoku vyděračského viru obnoví data pouze polovina uživatelů

Novinky, lez

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Vyděračské viry patřily v loňském roce k nejobávanějším hrozbám vůbec a situace se příliš nemění ani letos. Uživatelé navíc poměrně často přicházejí po útoku těchto nezvaných návštěvníků o svá data, obnovit je zvládne pouze polovina z nich.

Foto: Avast

Uživatelé napadení vyděračským virem místo startu operační systému uvidí tuto, nebo podobnou zprávu.

Článek

Potěšující je, že přesně 53,3 % uživatelů svá data pravidelně zálohuje. To jinými slovy znamená, že po útoku mohou majitelé jednoduše přeinstalovat počítač a všechna data nahrát znovu.

Rovných 8 % uživatelů však přiznalo, že výkupné útočníkům po uzamčení počítače vyděračským virem nezaplatilo a o svá data nenávratně přišlo. Alarmující je také číslo 19,6 %, přesně tolik lidí totiž sice výkupné zaplatilo, ale k uzamčeným datům se bohužel ani přesto nedostalo.

Celkově se tak ke svým datům po útoku škodlivého kódu z rodiny tzv. ransomwarů nedostal každý třetí člověk.

V téměř pětině případů (19,1 %) se majitelé napadených sestav přiznali, že výkupné zaplatili a následně jim byla data zpřístupněna. Vyplývá to z průzkumu společnosti CyberEdge Group, který byl realizován v 17 různých zemích světa, jak upozornily servery Bleeping Computer a The Register.

Aktualizovat a zálohovat

Bránit se je přitom možné poměrně snadno, stačí dodržovat základní bezpečnostní poučky. Nejčastěji totiž nezvaného návštěvníka, který následně uzamkne počítač a požaduje výkupné, pustí samotní uživatelé. Prvním pravidlem by tak mělo být, že uživatelé nebudou otvírat přílohy e-mailových zpráv od neznámých a podezřelých adresátů. Právě touto cestou se totiž vyděračské viry dostanou do PC nejčastěji.

Vyděračský virus mohou kyberzločinci propašovat do počítače i prostřednictvím nějaké bezpečnostní trhliny v operačním systému či jiném programu. Samozřejmostí by tak měly být pravidelné aktualizace, jež počítačovým pirátům velmi znesnadní jejich práci.

Nutné je samozřejmě také pravidelně aktualizovat antivirový program, případně jiné bezpečnostní aplikace. Zvýšenému riziku se pak vystavují uživatelé, kteří používají nepodporované programy a operační systémy. Hrozba nákazy například na Windows XP je mnohonásobně vyšší než u novějších verzí tohoto operačního systému.

Vhodné je také pravidelně zálohovat svoje data. V případě nákazy se počítač jednoduše přeinstaluje a zašifrovaná data se mohou obnovit i bez placení výkupného nebo nutnosti je odšifrovat. Média či externí disky, na nichž budou záložní data uložena, by neměly být neustále připojeny k PC. Minimalizuje se tím riziko, že se vyděračský virus zabydlí i u zálohovaných dat.

Co je ransomware? Každý třetí člověk to neví
Vyděračské viry, které jsou často označovány souhrnným názvem ransomware, patří několik posledních měsíců k těm nejzávažnějším hrozbám. Přesto každý třetí člověk neví, co slovo ransomware vlastně znamená. Tedy ani to, že jde o počítačového záškodníka. Vyplývá to z průzkumu antivirové společnosti Eset. Průzkum se uskutečnil v USA a Kanadě, přičemž se ho dohromady účastnilo více než tři tisíce lidí. Třetina z nich odpověděla, že vůbec neví, co slovo ransomware znamená. Bezpečnostní experti jim vysvětlili, že jde o škodlivé kódy, které uzamknou počítač, zašifrují data a za jejich zpřístupnění požadují výkupné. To by však 85 % lidí nebylo ochotných zaplatit. Raději by o takto uloupená data přišli. Zajímavá je také informace o tom, jak si lidé svoje data chrání. Rovných 31 % dotázaných totiž uvedlo, že soubory uložené v počítači vůbec žádným způsobem nezálohuje. A to ani fotografie či videa. V případě útoku vyděračského viru by tak o svá data nenávratně přišli.

Jak útočí vyděračské viry

Na napadeném stroji dokážou vyděračské viry z rodiny ransomwaru udělat pěkný nepořádek. Nejprve zašifrují všechna data uložená na pevném disku. Za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné, a to klidně i několik tisíc korun.

Kyberzločinci se zpravidla snaží v majiteli napadeného stroje vzbudit dojem, že se ke svým souborům dostane po zaplacení pokuty. Ta byla údajně vyměřena za používání nelegálního softwaru apod. I proto jim celá řada lidí již výkupné zaplatila.

Zaplatit zpravidla chtějí v bitcoinech, protože pohyby této virtuální měny se prakticky nedají vystopovat. A tím logicky ani nelegální aktivita počítačových pirátů.

Ani po zaplacení výkupného se ale uživatelé ke svým datům nemusí dostat. Místo placení výkupného je totiž nutné virus z počítače odinstalovat. Zpřístupnit nezálohovaná data je už ale ve většině případů nemožné.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám