Hlavní obsah

Muž z Olomouce se těšil na zisk z investice do bitcoinu. Podvodník jej zadlužil na léta

3:56
3:56

Poslechněte si tento článek

Olomouc

O bezmála milion korun připravil podvodník jedenapadesátiletého muže z Olomoucka, když jej přesvědčil, že mu pomůže s převodem zisku z investování do bitcoinu. Přibližně dvě třetiny této částky bude muset splácet, protože se jednalo o půjčky od nebankovních institucí, které podvodník jménem poškozeného sjednal.

Foto: Miloslav Fišer, Novinky

Podvodníkům jde nejčastěji o peníze (ilustrační foto)

Článek

Podvedený policistům sdělil, že jej v polovině března kontaktoval přes WhatsApp neznámý muž, a to za účelem vyplacení zisku 25 tisíc eur (přibližně 623 tisíc korun) za několik let starou investici do bitcoinu.

„Volající mu přislíbil pomoc s převodem této částky a požádal jej, aby si do telefonu stáhl aplikaci AnyDesk pro vzdálený přístup. Podvedený muž si aplikaci nainstaloval a neznámý pak za něj prováděl různé bankovní operace. Tyto majitel účtu potvrzoval v domnění, že jsou nutné k převodu částky z bitcoinového účtu,“ uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman.

Muž tak nejprve potvrdil převod 310 tisíc korun ze svého bankovního účtu a následně zaslal domnělému bankéři i kopii svého občanského průkazu.

„Podvodník pak jménem poškozeného zažádal u šesti společností o nebankovní půjčky celkem za 630 tisíc korun. Jakmile se vypůjčené peníze objevily na účtu poškozeného, podvodník je hned převedl jinam,“ konstatoval Hejtman.

Olomoučan žádné slíbené peníze nedostal a pochopil, že naletěl podvodníkovi, který jej na roky zadlužil. Pachateli hrozí za přečin podvodu trest odnětí svobody na jeden rok až pět let.

„Pokud vás někdo kontaktuje, že máte u nich peníze, například ze zisku z investic a navrhne vám pomoc s jejich převodem, nebavte se s ním. Nevěřte příběhu, že máte někde peníze, o kterých nevíte a můžete si je snadno vybrat. Jedná se o podvodníka s jediným cílem - připravit vás o úspory,“ doplnil radu na závěr policejní mluvčí.

Podvody pod hlavičkou Novinek

Podobné investiční podvody se na sociálních sítích často objevují i pod hlavičkou zpravodajského serveru Novinky.cz. Redakce s nimi samozřejmě nemá nic společného. Falešní novináři pouze zneužívají vzhled a logo zpravodajského serveru Novinky.cz. Snaží se tak vzbudit u lidí pocit důvěry velkého média, načež jim naservírují „zaručené investiční rady“.

Design serveru Novinky.cz je imitován zpravidla vcelku zdařile, což může i jinak ostražité uživatele zmást. Pozornější čtenáři si však mohou všimnout, že v adresním řádku internetového prohlížeče je úplně jiná doména, nebo že odkazy na jednotlivé rubriky v záhlaví podvodné zprávy vůbec nefungují.

Výběr článků

Načítám