Hlavní obsah

Chyba v Internet Exploreru ohrožuje stovky miliónů uživatelů

18. 9. 2012, 14:56

Americká společnost Microsoft vydala varování, v němž upozorňuje na vážnou bezpečnostní chybu ve svém prohlížeči Internet Explorer. Uživatelům prohlížeče proto doporučuje, aby si stáhli takzvanou záplatu, čili opravný program. Ten ale zatím není plně k dispozici. Ohroženy jsou přitom až stovky miliónů uživatelů. Německé vládní úřady lidem doporučují, aby až do vyřešení problému raději používali prohlížeč jiných výrobců.

Foto: Novinky

Internet Explorer

Článek

Microsoft uvedl, že objevil nový typ viru, který může počítač uživatele vystavit útoku hackerů. Ti mohou škodlivý program využít tak, že s jeho pomocí proniknou do počítače uživatelů, kteří navštíví stránky se závadným obsahem. Microsoft oznámil, že proti útokům uživatele ochrání bezpečnostní prvek, který si lze stáhnout zdarma.

"Není to vážný problém, cílených útoků nebylo mnoho," řekl mluvčí německé součásti Microsoftu Thomas Baumgärtner, jehož citovala agentura AP. Počet útoků ale mluvčí nebyl schopen říci. Přestože podíl Exploreru na trhu postupně klesá, stále patří tento prohlížeč k nejpoužívanějším. Z toho experti odvozují i riziko a rozsah útoků.

Někteří experti na počítačovou bezpečnost ale tvrdí, že bude jednodušší, když uživatelé začnou používat prohlížeč jiného výrobce. Totéž doporučuje i německý vládní úřad pro bezpečnost v kybernetickém prostoru. Úřad v noci na úterý sdělil, že hackeři už začali škodlivého kódu využívat, riziko je tedy zřejmě mimořádné.

Na záplatě se již pracuje

Uživatelé si mohou virus do počítače zanést obvyklými cestami, například tím, že kliknou na odkaz, který jim někdo poslal v e-mailové zprávě. Podle mluvčího Microsoftu firma pracuje na tom, aby potřebnou "záplatu" uvolnila ke stažení co nejdříve. Mluvčí řekl, že by uživatelé internetu měli být vždy opatrní, když klikají na odkaz z neznámých zdrojů. Je ale prý možné, že některé antivirové programy už mají aktualizovanou virovou bázi, takže jsou schopny riziko poznat.

Microsoft na bezpečnostní problém upozornil v noci na úterý a německý vládní úřad reagoval bezprostředně. Virus podle Němců napadá počítače s operačním systémem Windows XP nebo Windows 7 a protože se skrývá na volně dostupných webech, lze očekávat, že se bude šířit velmi rychle.

Uživatelé prohlížečů Internet Explorer verze 7, 8 a 9 by na doporučení německého vládního úřadu měli přejít k jiným prohlížečům a vyčkat, až bude problém vyřešen. Úřad tedy nedoporučuje postup, který zvolil Microsoft. Ten radí, aby si lidé zatím stáhli záplatu, a to manuálně. Tím by Microsoft získal čas na vývoj nového programu. Firma neuvedla, jak dlouho to může trvat.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků