Článek
Podle příspěvku spoluzakladatelky společnosti Bee Marie de Lourdes Zollové na síti LinkedIn společnost Amazon koupila startup Bee, který se zabývá výrobou nositelných zařízení s umělou inteligencí. Amazon akvizici potvrdil serveru TechCrunch, ale upozornil, že transakce ještě nebyla uzavřena.
Společnost Bee, která v loňském roce získala v rámci investičního kola vedeného firmou Exor sedm milionů dolarů (147,6 milionu Kč), vyrábí jak samostatný náramek podobný Fitbitu, tak aplikaci pro Apple Watch.
Produkt zaznamenává vše, co slyší (pokud jej uživatel ručně neztlumí), s cílem poslouchat konverzace nebo vytvářet pro uživatele upomínky a seznamy úkolů.
„Věříme, že každý by měl mít přístup k osobní, ambientní inteligenci, která se nechová jako nástroj, ale spíše jako důvěryhodný společník. Takový, který vám pomůže přemýšlet, pamatovat si a svobodněji se pohybovat světem,“ prohlašuje společnost Bee na svých webových stránkách.
Náramek se prodává za 49,99 dolaru (1048 Kč), plus 19 dolarů (398 Kč) stojí měsíční předplatné.

Ukázka AI náramku od společnosti Bee
Vývoj chytrých nositelných zařízení
Podle webu TechCrunch tato akvizice ukazuje, že Amazon se chce více zaměřit na vývoj chytrých nositelných zařízení s umělou inteligencí – tedy se vydat jiným směrem, než jakým se dosud ubíral s domácími asistenty řady Echo.
Na vlastním AI hardwaru mezitím pracuje i OpenAI, tvůrce ChatGPT. Meta už svou umělou inteligenci zapojuje do chytrých brýlí, podobné zařízení údajně chystá také Apple.
Přestože tato zařízení nabízejí řadu výhod, vyvolávají i obavy o soukromí a bezpečnost. Zejména proto, že neustále zaznamenávají okolní zvuky a konverzace. Každá firma k tomu přistupuje jinak, a tak se budou lišit i jejich pravidla ohledně ukládání, zpracování a využívání hlasových dat pro trénink umělé inteligence.
Společnost Bee sice ve svých současných zásadách ochrany osobních údajů uvádí, že uživatelé mohou své údaje kdykoli vymazat a že zvukové záznamy nejsou ukládány, uchovávány ani používány pro trénink umělé inteligence, aplikace však ukládá údaje, které se AI o uživateli dozví, a díky tomu může fungovat jako asistent.
Není však zatím jasné, zda se tyto zásady po začlenění společnosti Bee do Amazonu změní. Společnost má navíc smíšené zkušenosti s nakládáním s uživatelskými údaji ze zařízení svých zákazníků.
V minulosti totiž technologický gigant sdílel s orgány činnými v trestním řízení záběry z osobních bezpečnostních kamer Ring, a to bez souhlasu majitele nebo soudního příkazu.
Společnost Ring také v roce 2023 urovnala žaloby podané Federální obchodní komisí, že zaměstnanci a dodavatelé měli rozsáhlý a neomezený přístup k videozáznamům zákazníků.