Hlavní obsah

AI diagnostikuje rakovinu rychleji než doktoři. Stačí test z moči

5:01
5:01

Poslechněte si tento článek

Japonský startup Craif využívající mikroRNA (miRNA) k vývoji softwaru pro včasnou detekci rakoviny na bázi umělé inteligence získal 22 milionů dolarů (517 milionů Kč). Díky tomu může dále expandovat na americký trh a posílit svůj výzkum a vývoj. Společnost využívá neinvazivní test založený na moči, který lze provést z domova a včasně tak určit diagnózu.

Foto: screenshot stránky Craif
Článek

Rakovina patří k nejčastějším příčinám úmrtí na celém světě. Národní onkologický institut uvádí, že v roce 2022 bylo celosvětově zaznamenáno téměř 20 milionů nových případů rakoviny a 9,7 milionu úmrtí na rakovinu, přičemž prognózy ukazují nárůst na 29,9 milionu nových případů do roku 2040, píše web TechCrunch.

Včasné odhalení léčitelného onemocnění může být náročné, protože tradiční diagnostické metody (krevní testy) mohou být invazivní. To způsobuje, že se někteří lidé pravidelnému screeningu vyhýbají. Navíc omezený přístup ke zdravotnickým zařízením v některých oblastech ztěžuje jednotlivcům snadné získání testů na rakovinu.

Společnost Craif se snaží tyto nedostatky odstranit tím, že poskytuje neinvazivní test založený na moči pomocí umělé inteligence. Ta umožňuje včasné odhalení rakoviny, a to i ve velmi raném stadiu (například ve stadiu 1).

„Test lze provést z domova a je založen na pokročilé analýze mikroRNA. Včasná detekce je dostupnější a účinnější,“ řekl její spoluzakladatel a generální ředitel Ryuichi Onose pro TechCrunch. „Naši uživatelé jsou zdravotně uvědomělí jedinci, kteří se obávají rakoviny, ale je pro ně náročné věnovat se běžným screeningovým vyšetřením kvůli časovým, finančním a přístupovým omezením,“ dodal.

Použití moči jako základ

Cesta startupu začala, když Ryuichi Onose viděl, jak hluboce rakovina zasáhla jeho rodinu – byla diagnostikována oběma jeho prarodičům. Tyto osobní zkušenosti ho inspirovaly k silnému odhodlání pomoci řešit tento problém, a to velmi rychle.

Ačkoliv společností, které v tomto odvětví vytvářejí platformy pro včasné odhalení rakoviny, je celá řada (například Grail, Freenome, DELFI Diagnostics a ClearNote Health), Craif se odlišuje tím, že jako biomarker používá mikroRNA místo cfDNA (bezbuněčné DNA) jako většina konkurentů a využívá moč.

„MiRNA, která získala zvýšené uznání poté, co byla spojena s Nobelovou cenou za rok 2024, je známá svým hlubokým zapojením do biologie rakoviny již v nejranějších stadiích. Na rozdíl od cfDNA je miRNA aktivně vylučována časnými rakovinnými buňkami, což ji činí obzvláště vhodnou pro včasnou detekci rakoviny,“ vysvětlil Onose.

Dalším jedinečným aspektem produktu je použití moči. Podle Onoseho je moč snadná, neinvazivní, poskytuje mnoho vědeckých a praktických výhod. Má méně nečistot než jiné vzorky, takže signály biomarkerů jsou jasnější. To pomáhá snížit případné chyby měření (například v důsledku hemolýzy krve) a šetří peníze za testy.

MiSignal odhaluje sedm různých druhů rakovin

První produkt společnosti Craif, miSignal (test, který pomocí miRNA v moči odhaluje riziko sedmi různých druhů rakoviny – slinivky břišní, tlustého střeva, plic, žaludku, jícnu, prsu a vaječníků), již v Japonsku generuje příjmy.

Výrobky jsou distribuovány prostřednictvím klinik, lékáren, přímého prodeje spotřebitelům a firemních wellness programů. Ty společnosti poskytují řadu zdrojů příjmů, které lze ještě rozšířit.

„V Japonsku spolupracujeme s více než 1000 zdravotnickými zařízeními a přibližně 600 lékárnami, které obsluhují přibližně 20 tisíc uživatelů. Náš tým tvoří 73 oddaných zaměstnanců,“ uvedl Onose.

Startup hodlá v letošním roce rozšířit rozsah testu miSignal o deset různých typů rakoviny. Kromě toho se společnost připravuje na využití své technologie ke včasné detekci nekancerózních onemocnění, jako jsou neurodegenerativní poruchy (například demence).

Nové financování pomůže startupu vstoupit na americký trh s testem na včasnou detekci rakoviny, jehož cílem je dokončit klinické zkoušky v USA kolem roku 2029 a podat žádost o schválení FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv).

Společnost již zahájila sběr vzorků rakoviny slinivky břišní ve spolupráci se 30 zdravotnickými institucemi v patnácti státech USA.

AI jako pomocník v boji s rakovinou

Umělá inteligence už delší dobu pomáhá s odhalováním rakoviny a dalších nemocí. Například AI nástroj Annalise.ai dokázal diagnostikovat rakovinu plic rychleji než lékaři a zachránil tak nejspíše život devětašedesátileté ženě Dianne Coveyové.

Právě díky rychlosti AI rakovinu doktoři zachytili v prvním stadiu a prognóza do budoucna je tak pozitivní (více podrobností v našem článku).

Kromě toho umělá inteligence například dokáže rozpoznat varovné signály v krevních testech nebo během screeningu zjistit více případů rakoviny prsu. To vše díky studiím a testům, které doktoři a vědci dělají.

Výběr článků

Načítám