Hlavní obsah

Většina dětí bude mít stejné kapesné, koupí si za něj ale mnohem méně

31. 8. 2022, 3:00

České rodiny musí šetřit, inflace z jejich rozpočtů ukrajuje čím dál víc. Vyšší náklady tak ovlivní i kapesné, které dětem rodiče dávají. Téměř devět dětí z deseti musí počítat se snížením kapesného či s jeho ponecháním ve stejné výši, ale už si za něj nekoupí tolik co dříve.

Foto: Novinky

Jaké mají rodiče plány s kapesným pro děti

Článek

Kapesné dávají svým dětem dvě třetiny rodičů, ukázal průzkum agentury Ipsos pro UniCredit Bank.

Více než tři čtvrtiny rodičů z těch, kteří kapesné dětem dávají, jeho výši měnit nebude a děti tak budou dostávat stejně jako dříve. Jeho reálná hodnota ale kvůli vysoké inflaci klesá, a děti se tak budou muset uskromnit.

Ještě hůř na tom budou děti, kterým rodiče plánují kapesné snížit, v průzkumu to zmínil každý devátý oslovený. Tyto děti tak na inflaci doplatí dvojnásobně – kapesné se jim zmenší nominálně a inflace jim ukrojí i část reálné hodnoty peněz.

Inflace dopadá i na děti, rodiče omezují výdaje na školu

Jen v každé zhruba osmé rodině plánují rodiče svému potomkovi či potomkům kapesné zvýšit, aby jim zachovali standard, na který jsou děti zvyklé.

Nejčastěji stovka nahoru i dolů

Maximálně sto korun je nejčastěji zmiňovaná částka, kterou rodiče dětem z kapesného vezmou (58 procent), nebo o kterou jim naopak kapesné navýší (41 procent).

O více než sto a méně než tři sta korun pak sníží kapesné 36 procent rodičů. O částku ve stejném rozmezí zvýší kapesné dětem téměř dvě pětiny rodičů. Necelá pětina ho navýší o sumu od 301 do 500 korun.

Pětina rodičů vůbec neučí potomky hospodařit

Kapesné si musí zasloužit

Nejčastěji zavedenou praxí v českých rodinách je tzv. dvousložkové kapesné, které dětem dává téměř polovina (47 procent) rodičů. Znamená to, že část kapesného je fixní a automatická, druhou pak dostanou, když splní nějakou podmínku, například pomohou s domácími pracemi, dostanou ve škole dobrou známku apod.

Třetina rodičů děti finančně odměňuje jen za pomoc v domácnosti, dobrý prospěch ve škole nebo třeba při příležitosti narozenin apod.

Automaticky zcela bez podmínek dostávají kapesné děti v necelé pětině rodin.

Reklama

Související témata:

Výběr článků