Hlavní obsah

Spoření na penze se opět znehodnotí, výnosy fondů nepřekročí inflaci

10. 12. 2012, 20:39

Výnosy penzijních fondů za letošek budou v průměru srovnatelné nebo mírně nižší než za minulý rok, a stejně jako loni nepřekročí inflaci. Úspory na stáří se tak Čechům opět reálně znehodnotí. Výnosy se vesměs budou pohybovat mezi jedním až dvěma procenty, shodují se analytici. Ministerstvo financí čeká inflaci za letošní rok 3,2 procenta.

Foto: Lukáš Táborský, Právo

Ilustrační foto

Článek

„Zhodnocení lze pouze odhadovat. Lze čekat, že bude nižší než v loňském roce. Fondy se totiž budou snažit rychleji uhradit takzvané nesplacené náklady příštích období (zejména provize vyplacené za sjednání smlouvy penzijního připojištění). Připsané zhodnocení čekáme v rozmezí od jednoho do dvou procent,“ řekl analytik společnosti Partners Dušan Šídlo.

Vzhledem k poslední možnosti odepsat náklady očekává také analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl spíše jen symbolické zhodnocení okolo jednoho procenta. Bylo by podle něj překvapením, pokud by některý z penzijních fondů připsal zhodnocení vyšší než dvě procenta.

Rovněž analytik Broker Consulting Jan Šimek předpokládá, že v letošním roce se bude průměrný výnos penzijních fondů pohybovat v rozmezí od jednoho do maximálně tří procent. Ve srovnání s loňským rokem se budou podle něj od sebe výsledky mezi jednotlivými fondy více lišit. Rozdíly jsou ovlivněny různou nákladovostí fondů i tím, jak byli portfolio manažeři úspěšní na peněžním trhu, dodal.

Loni vydělaly celkem 4,5 miliardy Kč

Odhady expertů potvrzují i ojedinělí zástupci fondů, kteří se k očekávaným výnosům vyjádřili. „Očekáváme, že výnos Penzijního fondu České spořitelny za letošní rok se bude pohybovat okolo jednoho procenta, což při současných sazbách ČNB hodnotíme jako pozitivní,“ uvedla ČS.

Ředitel ING PF Jiří Rusnok odhadl, že jeho fond dosáhne podobné zhodnocení jako v loňském roce, kdy bylo 2,14 procenta.

Penzijní fondy loni vydělaly celkem 4,55 miliardy Kč, což bylo o 27 miliónů méně než o rok dříve. Allianz PF připsala klientům zhodnocení 2,69 procenta, ING PF 2,14 procenta, PF České spořitelny 2,07 procenta, PF Generali 0,3 procenta, ČSOB Stabilita 1,7 procenta, PF Komerční banky 2,04 procenta, PF Axa 1,47 procenta. Míra inflace v roce 2011 činila 1,9 procenta, přičemž průměrná výše zhodnocení činila 1,7 procenta.

Studie: nejhorší výkonnost ve střední Evropě

Za posledních pět let se průměrné zhodnocení u šesti největších penzijních fondů v ČR pohybuje od 1,38 % do 1,84 % ročně.

Podle loňské studie centra IDEA při Národohospodářském ústavu AV mají české fondy dlouhodobě nejhorší finanční výkonnost ze všech zemí střední Evropy. Reálné zhodnocení úspor (tzn. při zohlednění inflace) v českých penzijních fondech se od poloviny 90. let pohybovalo kolem nuly a v letech 1998, 2001, 2008 a 2011 bylo záporné.

Nově vzniklé penzijní fondy sice budou moci v rámci druhého pilíře investovat riskantněji, a teoreticky tak dosahovat lepších výsledků než dosud, na druhou stranu už nebudou muset klientům garantovat, že v nich alespoň nominálně neprodělají a o své úspory na stáří nepřijdou.

Reklama

Výběr článků