Hlavní obsah

Přehledně: Na co si dát pozor při nákupu ojetého auta

20. 1. 2022, 5:18

V posledních dvou letech roste zájem o pořízení ojetého auta. Na co si ale dát pozor, aby se koupě vyplatila, a jaká jsou práva nákupců ojetin?

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ilustrační foto

Článek

Důvodem rostoucího zájmu o nákup ojetiny mohou být delší čekací lhůty při pořízení nových modelů, finanční důsledky koronakrize, stejně tak zvýšený zájem o vlastní dopravu místo MHD.

Na koupi auta z bazaru je třeba se připravit

Při koupi automobilu v autobazarech je však potřeba dodržovat jistá pravidla. „Víc než kde jinde zde platí staré známé přísloví: dvakrát měř, jednou řež. Nákup ojetého auta v bazaru sice může být stejně bezpečný jako nákup nového vozu v autosalonu, je ale potřeba se na jeho koupi poctivěji připravit a ohlídat si potřebná pojištění,” upozornil Tomáš Smolík z pojišťovny právní ochrany D.A.S.

Podle dat Svazu dovozců automobilů za rok 2021 počet dovezených ojetých automobilů v posledních měsících převyšuje v registracích počet nových, přičemž celkový počet dovezených vozů z druhé ruky letos meziročně vzrostl o 23,2 procent.
Zvýšení poptávky po ojetých autech dokazují i data Asociace obchodu ojetými automobily za minulé léto, během kterého například program Škoda Plus zaznamenal prodejní rekordy, kdy se v září minulého roku v rámci programu prodalo meziročně o 45 procent více automobilů.

Dobrá cena i kvalitní smlouva

Cena je pro mnoho kupujících pochopitelně tím hlavním parametrem rozhodujícím o koupi. Měli byste mít také na paměti, že vozy s sebou mohou nést i dodatečné výdaje, které prodejní částka nezahrnuje. Patří mezi ně například poplatky za přihlášení vozu, povinné ručení nebo za případné opravy, které investici o několik tisíc prodraží.

„Cena ale není vše, základem každého nákupu je kupní smlouva. Tu občanský zákoník připouští v písemné i ústní podobě. Ať už ale kupujete auto od kolegy z práce nebo známého, vždy je lepší smlouvu sepsat písemně,” doporučil Smolík.

V případě nákupu od fyzické osoby se mohou smluvní strany dále dohodnout, že se kupující vzdává práv na reklamaci vad podle § 1916 občanského zákoníku – to je sice výhodné pro prodejce, nikoliv však pro kupce.

Písemná smlouva by měla být v každém případě samozřejmostí, pokud si auto pořizujete v autobazaru, který navíc musí dodržovat veškeré povinnosti vyplývající ze zákona o ochraně spotřebitele (č. 634/1992 Sb.), tedy pokud vozidlo kupujete jako spotřebitel.

Kupní smlouva musí určit, kdo komu a za jakou cenu auto prodává.

V případě ojetých vozů je ale vhodné dbát i na detaily a podrobné specifikace, mezi které se samozřejmě řadí:

 • daná výše ceny,
 • termín a způsob úhrady,
 • značka auta, jeho model či rok výroby, ale také objem a číslo motoru,
 • VIN kód,
 • SPZ,
 • konkrétní barva,
 • seznam příslušenství,
 • platnost STK a emisí,
 • čísla TP a OTP,
 • počet předchozích majitelů,
 • všechny evidované vady či předchozí nehody (pokud ano, tak čím více informací či fotografií k nehodě, tím lépe),
 • záznamy v servisní knížce a stav tachometru.

Podrobný popis stavu vozidla je důležitý pro eliminaci případných následných sporů mezi účastníky smlouvy.

Tím, že jste uzavřeli smlouvu a převzali automobil, celý proces ještě nekončí. Do 10 dnů od koupě musí být vůz přepsán na nového majitele, jinak hrozí pokuta až 50 tisíc korun. K přepisu můžete zplnomocnit jinou osobu, ale vždy si na splnění této povinnosti dejte dobrý pozor - řešit přepis vozidla až po letech se může ukázat jako velmi komplikované a s nejistým výsledkem. Přepis je možné provést na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností.

Jak vybrat kvalitní autobazar?

„Prodejců, u kterých je možné ojetý vůz koupit, je mnoho. Typově si ale můžete vybrat z různých zdrojů, jako jsou autobazary, soukromníci nebo autorizovaní prodejci. Každý z nich má přitom samozřejmě své výhody a nevýhody,” upřesnil Smolík.

Výhodou autobazarů je v prvním řadě široká nabídka a nemalá pomoc s vyřízením potřebných dokumentů.

Třetina dovážených ojetin je bouraná, průměrná škoda je 120 tisíc korun

AutoMoto

Bohužel nejsou výjimkou bazary, které svým zákazníkům zatajují vady, bývalé bouračky nebo stáčejí tachometry, aby automobil mohly prodat za vyšší cenu.

Rozhodně se vyplatí se ještě před výběrem konkrétního autobazaru zajímat o reference ostatních zákazníků nebo si přímo ověřit stav automobilu podle jeho VPZ či VIN kódu (například na internetových databázích jako je CarVertical.com, kontrolatachometru.cz apod.). Přičemž u autobazarech v západních zemích je vyšší šance sehnat ojeté auto vyšší třídy za lepší cenu než na českém trhu.

Ministerstvo zpřístupnilo databázi protokolů z STK, prověřit ojetinu je tak snazší

AutoMoto

Objevily se vady?

Dle ustanovení § 2165 odst. 1 občanského zákoníku platí, že máte oprávnění uplatnit u prodávajícího vady, které se u vozidla vyskytnou v době 24 měsíců od jeho převzetí. Tato doba byla v souladu se zákonem v kupní smlouvě zkrácena na dobu jednoho roku.

Pro vady skryté pak platí, že pokud byly reklamovány do šesti měsíců od koupě, má se za to, že existovaly v okamžiku prodeje. Shora uvedená obecná odpovědnost prodávajícího za vady však není absolutní, tedy prodávající neodpovídá za všechny existující či později projevené vady a občanský zákoník v § 2167 vylučuje odpovědnost prodávajícího v těchto případech:

 • u věci prodávané za nižší cenu na vadu, pro kterou byla nižší cena ujednána,
 • na opotřebení věci způsobené jejím obvyklým užíváním,
 • u použité věci na vadu odpovídající míře používání nebo opotřebení, kterou věc měla při převzetí kupujícím, nebo
 • vyplývá-li to z povahy věci.

V případě použitého zboží lze navíc sjednat záruku jen poloviční tedy 12 měsíců.

Soukromník či autorizovaný prodejce?

Na internetu se často objevují osobní inzeráty, které vás propojí přímo se soukromými majiteli aut. Ojetinu tak můžete pořídit levněji, ušetříte totiž za provizi autobazaru. Pokud se ale zrovna nevyznáte v technické stránce věci, ověřte si pro jistotu stav auta u odborníka. V případě pozdější reklamace by to pro vás mohlo být mnohem komplikovanější, než kdybyste si automobil pořídili v autobazaru.

Jen 12 procent Čechů je ochotno čekat na nové auto déle než rok, říká průzkum

AutoMoto

Na koupi ojetiny od soukromé osoby totiž nelze uplatnit právní úprava ochrany spotřebitele, reklamaci je možné provést jen na tzv. skryté vady a samozřejmě i zde záleží, jak je stav vozidla popsán v kupní smlouvě i od toho se mohou odvíjet vaše možnosti reklamace (zde nebude rozpor mezi ve smlouvě deklarovaným a skutečným stavem), případně zda nebude smluvně reklamace vyloučena.

Nejspolehlivější ze všech variant, ale zároveň i nejdražší, je pak možnost pořídit si vůz od takzvaných autorizovaných prodejců. Prodávají totiž auta pouze od značek, se kterými mají nasmlouvané striktní podmínky a k jejichž modelům také většinou poskytují i licencované servisní služby. Jako kupci tak máte větší jistotu, že o autě dostanete přesné informace, že vám prodejce auto předá ve stavu odpovídající ceně a s příslušnou zárukou.

„Ať už se ale auto rozhodnete koupit od kohokoliv, buďte ostražití. Mezi základní kroky, které lze ještě před nákupem podniknout a které vám mohou pomoct odhalit případné nesrovnalosti, patří například vyžádání si co nejvíce fotografií v případě online prodeje, domluvení si osobní prohlídky či zkušební jízdy, konzultace s nezávislým automechanikem, kontrola VIN kódu a v neposlední řadě poctivé a kritické nastudování kupní smlouvy a vyřešení pojištění a přepisu vozidla v registru,” doporučuje Tomáš Smolík.

Reklama

Výběr článků