Hlavní obsah

Na paušální daň zbývá už jen pár dní

6. 1. 2021, 4:44
Právo, Jakub Svoboda

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), jejichž příjmy loni nepřesáhly jeden milion korun, se mohou nově pro letošní rok přihlásit k placení tzv. paušální daně. Měly by si ale pospíšit, protože čas pro přihlášení vyprší už v pondělí 11. ledna.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

„Po tomto datu již nebude možné se pro rok 2021 do systému paušální daně přihlásit. Možné to bude zase až za rok,“ upozornil ekonom Lukáš Kovanda.

Novinka v podobě paušální daně spočívá v tom, že živnostník platí každý měsíc jen jeden paušální poplatek, ve kterém je zahrnuta platba zdravotního pojistného, sociálního pojistného a daně z příjmu.

„To znamená méně papírování, protože OSVČ už bude komunikovat jen s jedním úřadem,,finančákem‘, a nikoli se třemi, a také nebude muset vyplňovat daňové přiznání a přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení,“ podotkl Kovanda.

Komu se vyplatí

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) také slibovala, že u živnostníků s paušální daní odpadnou důvody pro většinu kontrol Finanční správy.

Paušální daň není povinná, živnostník se pro ni může rozhodnout dobrovolně. Měsíční pevná platba činí pro letošek 5469 korun. Je složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění (2393 korun), minimálního odvodu na sociální pojištění navýšeného o 15 procent (2976 korun) a daně z příjmů v symbolické výši 100 korun.

Paušální daň se vyplatí pouze některým OSVČ, podle Kovandy by jich mohlo být až 100 tisíc, mnozí však s touto možností nejsou dostatečně seznámeni, resp. netuší, že mají na rozhodnutí poslední týden.

Malí živnostníci se budou moci vyhnout papírování i kontrolám

„Nevyplatí se řemeslníkům či zemědělcům, kteří využívají osmdesátiprocentní výdajový paušál. Z těch živnostníků, kteří uplatňují šedesátiprocentní výdajový paušál, se paušální daň vyplatí hlavně těm s vyššími příjmy, kteří zároveň nemají děti ani manželku,“ upozornil ekonom.

Doslova „ternem“ ale může být podle něj paušální daň pro mnohé OSVČ, resp. živnostníky, kteří uplatňují čtyřicetiprocentní výdajový paušál (např. autoři textů apod.).

„Například bezdětný živnostník s ročními tržbami 800 tisíc korun, který právě uplatňuje čtyřicetiprocentní paušál, díky přechodu na paušální daň ušetří na odvodech státu 7001 korun měsíčně čili 84 012 korun ročně. Pokud má jedno dítě, na které by jinak uplatnil slevu, pořád se mu přechod na paušální daň vyplatí, neboť měsíčně díky němu ušetří 5734 korun. Pokud má dvě děti, ušetří díky paušální dani 4117 korun,“ spočítal Kovanda.

Paušál je složen z minimálních odvodů a daně z příjmů v symbolické výši 100 korun

Jak ale poznamenal, poplatník, který se rozhodne vstoupit do režimu paušální daně, tím zároveň ztrácí možnost například uplatnit slevu na poplatníka, slevu na manžela či manželku či slevu na invaliditu. Nemůže také uplatnit úroky z hypoték nebo příspěvky na životní či penzijní pojištění.

„Každá OSVČ si tedy musí důkladně propočítat, zda se jí paušální daň vyplatí,“ dodal ekonom.

Schillerová už dříve uvedla, že očekává, že se o paušální daň přihlásí až 130 tisíc OSVČ. Vzhledem k navýšení limitu ročních příjmů (původně měl být jen 800 tisíc korun) by jich však mělo být ještě o něco víc. Ministerstvo financí zveřejnění počet přihlášených příští týden, sdělil Právu Tomáš Weiss z tiskového oddělení.

Do paušálního režimu se lze přihlásit přes webovou aplikaci Finanční správy nebo tiskopis. Vyplněný formulář Oznámení o vstupu do paušálního režimu je nutné podepsat (pokud není podáván datovou schránkou) a podat na místně příslušný finanční úřad, případně zaslat poštou.

O vstupu do paušálního režimu není nutné informovat zdravotní pojišťovnu ani Českou správu sociálního zabezpečení, tuto informaci jim poskytne Finanční správa.

Reklama

Související články

Výběr článků