Hlavní obsah

Lidé příliš spoléhají na stát, skutečná výše důchodu je pak nemile zaskočí

13. 9. 2017, 4:12
Novinky, Barbora Buřínská

Každý druhý Čech očekává, že jeho důchod bude vyšší, než jaká je skutečná realita. Lidé si výši starobních důchodů příliš idealizují, což vede k tomu, že pro zabezpečení ve stáří pak příliš nedělají.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

Podle průzkumu agentury Stem/Mark pro společnost Broker Trust zhruba pětina Čechů předpokládá, že jejich starobní důchod bude dosahovat 51–60 procent jejich předchozího příjmu. Každý šestý si dokonce myslí, že důchod dosáhne úrovně 61–70 procent jeho příjmů.

Více než 12 procent respondentů bylo ještě optimističtějších. Očekávají totiž, že jim stát bude vyplácet starobní důchod ve výši 71–80 procent jejich předchozího příjmu.

Realita je ale mnohem horší. Průměrný starobní důchod vyplácený v České republice činil k 30. červnu podle údajů České správy sociálního zabezpečení 11 807 korun. Tato částka představuje zhruba 40 procent hrubé průměrné mzdy, která ve druhém čtvrtletí letošního roku dosahovala částky 29 346 korun.

Nevhodné produkty pro zhodnocování peněz na stáří

Češi mají zkreslené představy o skutečné výši důchodů, což mnohé vede k úvahám, že jim státem vyplácený starobní důchod bude stačit, naštěstí jsou ale i tací, kteří si důležitost vlastních úspor na stáří uvědomují.

Na druhou stranu, jak naznačil průzkum ke Dni finanční gramotnosti společnosti Partners, ne vždy pro zhodnocování svých peněz na stáří lidé volí ten vhodný produkt.

Zatímco na první místo respondenti správně volili penzijní připojištění či doplňkové penzijní spoření, na druhou příčku už umístili nevhodné stavební spoření a na třetí značně rizikovou investiční nemovitost (i na hypotéku).

Foto: David Ryneš, Novinky

Produkty, které Češi považují za vhodné pro zajištění na stáří

Téměř každý třetí Čech stále věří spořicím produktům, které však v současné době nepřekonají ani inflaci. Podle odborníků je mezi lidmi stále často mylně vnímáno i investiční životní pojištění jako vhodná investice na stáří.

Správné investiční produkty, jako jsou podílové fondy (23 procent) či investice do akcií (12 procent), skončily na chvostu.

Nedostatečná výše úspor

Podle aktuálních informací Asociace penzijních společností ČR (APS ČR) si na stáří v tzv. 3. pilíři (transformované a účastnické fondy) spoří necelých 4,5 miliónu lidí. Ne každý však ukládá dostatečně vysokou částku.

Valná většina klientů penzijních společností začíná spořit v průměru ve 40 letech. Typickým účastníkem je podle údajů APS ČR žena ve věku 47,5 let. Spoří 97 měsíců (zhruba osm let), přičemž má nyní naspořeno 77 tisíc korun. Průměrná úložka dosahuje částky 651 korun.

Vzhledem k tomu, že maximální státní podpora ve výši 230 korun měsíčně je poskytována až od úložek ve výši 1000 korun měsíčně, průměrný klient s ní tak počítat nemůže.

Anketa

Spoříte si individuálně na důchod?
Ano
73,7 %
Ne
26,3 %
Celkem hlasovalo 3244 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Související články

ČSSZ rozesílá přehledy k důchodům

10. 9. 2017, 13:30

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) bezplatně rozesílá lidem předdůchodového věku přehledy jejich „důchodového konta“. Automaticky, tedy aniž by museli...

Výběr článků