Hlavní obsah

Firmu s kapitálem 1 Kč už založilo přes pět stovek lidí

21. 5. 2014, 10:20
Právo, Jakub Svoboda

Založit firmu jde v Česku od začátku letošního roku i s jedinou korunou v kapse. Podle údajů, které Právo získalo od ministerstva spravedlnosti, už tuto možnost od Nového roku do začátku května využilo 508 podnikatelů.

Foto: Profimedia.cz

Založení eseróčka v Česku obvykle trvá dva až tři týdny.

Článek

Podle pravidel, která platila do konce loňského roku, se zakladatelé společnosti s ručením omezeným (s. r. o.) museli zavázat ke vkladu alespoň 200 tisíc korun.

Může to motivovat

Nový zákon o obchodních korporacích požadavek na základní kapitál s. r. o. opouští a připouští zakládání nových společností se základním kapitálem již od 1 Kč.

Celkem bylo k začátku května do obchodního rejstříku zapsáno 8934 nových eseróček. Za loňský rok to bylo 22 248 a o rok dřív 21 652 s. r. o. Podle odborníků většina nově vzniklých firem volí vyšší základní kapitál než jednu korunu, aby tak zdůraznily svou důvěryhodnost a finanční spolehlivost. Maximální hodnotu základního kapitálu zákon nijak neomezuje.

Přestože se zdá, že zájem o zakládání eseróček v Česku i letos mírně roste, ministerstvo spravedlnosti považuje za předčasné to už nyní komentovat. „Obecně lze říci, že snížení povinného základního kapitálu na symbolickou jednu korunu může mít pro zakládání s. r. o. motivační charakter,“ sdělil Právu mluvčí ministerstva spravedlnosti Jiří Hovorka.

Za snížením základního kapitálu zákonodárci však byly podle něj i jiné důvody. „Základní kapitál ztratil svůj význam při ochraně věřitelů, protože šlo o pouhou účetní položku, nikoli o hodnotu majetku, kterou by musela společnost ze zákona udržovat,“ připomněl Hovorka.

Požadavek na základní kapitál s. r. o. ještě žádného věřitele před neseriózním dlužníkem neochránil.
Jaroslav Míkovec, advokát

Zákon o obchodních korporacích podle něj nad rámec insolvenčního zákona zajišťuje lepší ochranu věřitelů například díky pravidlu o testu insolvence, které společnosti zakazuje poskytovat určitá plnění, například vyplácet společníkům podíl na zisku, pokud by si tím přivodila úpadek.

Podle jiného pravidla, tzv. wrongful tradingu, zase členové statutárního orgánu věřitelům společnosti, která je v úpadku, nově ručí za splnění všech povinností, pokud tak stanoví soud. Jinými slovy, jestliže se manažer choval tak, že společnost přivedl do úpadku, nebo tomu nezabránil, ač mohl, měl by nést možná rizika, která dopadnou na věřitele.

„Věřitelům se tak dostává bezpečnější ochrany, při které není spoléháno na fiktivní částku v účetnictví, ale vychází se z reálného stavu majetku společnosti a odpovědnosti jednatelů,“ doplnil Hovorka.

Na papírování počítejte týdny

Uvolnění pravidel pro zakládání společností s ručením omezeným přivítali i advokáti. „Myslím, že požadavek na základní kapitál s. r. o. ještě žádného věřitele neochránil před neseriózním dlužníkem a pouze ztěžoval založení nové společnosti lidem, kteří se chtějí nebo musejí postavit na vlastní nohy,“ řekl Právu Jaroslav Míkovec z advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík. „Než si ale na jednokorunové základní kapitály v praxi zvykneme, budou nám možná připadat divné,“ dodal.

Pro vztahy mezi společníky je podle Míkovce vítaná i ta drobnost, že výše jednotlivého vkladu už nemusí být v celých tisících korun. „Umožňuje to jednodušeji dělit obchodní podíly na přesné poměry, jaké si společníci přejí,“ dodal advokát.

Na založení eseróčka sice nyní stačí symbolická koruna, celý proces vzniku firmy je však u nás stále administrativně poměrně náročný a zdlouhavý. Zatímco založení společnosti s ručením omezeným například ve Velké Británii zabere jen tři dny, v Česku si to obvykle vyžádá dva až tři týdny.

Reklama

Související články

Akciovky musí mít povinně web

7. 5. 2014, 11:47

Součástí rekodifikace soukromého práva, jejímž hlavním pilířem je nový občanský zákoník, je i nový zákon o obchodních korporacích (ZOK). Ten zavedl pro všechny...

Výběr článků