Hlavní obsah

Češi nebudou vracet dluhy do 10 tisíc, burcují věřitelé

25. 3. 2014, 15:13 • Aktualizováno 25. 3. 2014, 16:15
Právo, Jindřich Ginter

Dlužníci nebudou vracet své závazky do deseti tisíc korun, jestliže teď poslanci schválí, že za jejich vymáhání nenáleží advokátům žádná odměna, pokud tak výslovně nerozhodne soud. Varuje před tím nedávno vzniklá Česká asociace věřitelů.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Návrh na zrušení práva na náhradu odměny za zastupování v tzv. bagatelních sporech předložila skupina poslanců v čele s Helenou Langšádlovou (TOP 09). Materiál v úterý prošel ve Sněmovně prvním čtením a zákonodárci jej budou řešit ve výborech.

„Představte si malíře pokojů, kterému majitel bytu nezaplatil deset tisíc za práci, či spotřebitele, který reklamoval boty a nedostal peníze zpět. I když jsou v právu, budou muset nově své pohledávky vymáhat na své náklady, a pokud se bude dlužník bránit a odvolávat, zaplatí věřitel svému advokátovi nakonec výrazně víc, než kolik vysoudí,“ uvedl prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk.

Navrhovaná změna zákona usiluje o zrušení odměny za právní zastupování v řízení, ve kterém bylo rozhodnuto o peněžitém plnění nepřevyšujícím částku 10 tisíc korun.

Její předkladatelé tím chtějí zabránit obchodu s drobnými dluhy a z něj plynoucímu nadměrnému zadlužování občanů. To už ale soudy výrazně utlumily, když vymahačům odměny zkrouhly.

Věřitelé i proti spádovosti exekutorů

Kromě toho se zvedá v zákulisí vlna odporu velkých věřitelů, jako jsou finanční instituce, proti zavedení povinné územní spádovosti exekutorů. Věřitel by si mohl vybrat exekutora jen podle místa bydliště nebo sídla dlužníka. Má se tím zamezit enormním cestovním vydáním, která dlužníkům exekutoři účtují.

Jenže některé exekutorské úřady prakticky vůbec neprovádějí exekuce majetku, zajišťují reálně jen zablokování bankovních účtů dlužníka a jeho nemovitostí v katastru, tedy jedná se vlastně o exekuce od stolu.

Postihují jen ty dlužníky, kteří mají nějaký přiznaný příjem a na sebe oficiálně vedenou nemovitost. Fakticky se nedotýkají těch, již svůj majetek případně účelově skrývají. Jsou známé případy, kdy věřitel, a to i z řad spotřebitelů, nemohl přes jednoho exekutora vymoci soudně uznaný nárok například od stavební firmy, a jiný exekutorský úřad toho dosáhl.

Pokud by si ale nemohl vybrat exekutora z celé republiky, ale jen podle spádovosti, tuto možnost by neměl.

V zákulisí se mluví o tom, že tzv. teritorialitu u řady politiků prosazují méně úspěšní exekutoři, aby si zajistili přísun zakázek, s tím, že se návrh navenek prezentuje jako ochrana dlužníků. Jenže rovněž i v tom případě soudy cestovní výdaje exekutorům už výrazně vymezily a zpřísnily podmínky tzv. mobiliárních exekucí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků