Hlavní obsah

Změny v DPH můžou podle developerů zdražit byty

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Případné zavedení jednotné sazby daně z přidané hodnoty (DPH) může zdražit nové byty. Velké developerské firmy nevylučují, že by novou sazbu promítly do koncových cen pro zákazníky. Vyplývá to z ankety mezi hlavními pražskými developery. Na byty s plochou do 120 metrů čtverečních a rodinné domy do 350 metrů čtverečních se nyní vztahuje snížená sazba DPH ve výši deseti procent.

Foto: Radek Plavecký, Právo

Ilustrační foto

Článek

Úvahy o zavedení jednotné sazby DPH ve výši 19 procent souvisí s plánovanou reformou penzijního systému. Její parametry představila ve středu takzvaná Bezděkova komise, poradní expertní sbor ministra financí a ministra práce a sociálních věcí.

"Pokud by došlo ke zvýšení DPH, tak bychom museli ke změnám v cenách bytů přistoupit," řekla mluvčí společnosti Finep Petra Kopecká. Podobně se vyjádřily Central Group, Skanska a Ekospol.

Podle analytičky Central Group Veroniky Ježkové jsou problémem hlavně aktuální nízké ceny bytů, které developerům brání v zahrnutí sjednocených sazeb daně do cen. "Pokud bychom takové zvýšení DPH nepromítli do konečných cen, realizovali bychom projekty v podstatě bez zisku, v některých případech dokonce ze ztrátou," uvedl mluvčí společnosti Ekospol Karel Zeman.

Investiční konzultant poradenské společnosti King Sturge Dušan Šťastník považuje za pravděpodobné, že v případě sjednocení sazeb DPH se budou lidé snažit byty nakoupit ještě za původní výhodnější ceny. "Trh zažije podobný šok jako oznamované zvýšení DPH v průběhu roku 2007, ke kterému došlo od 1. ledna 2008," řekl. V konečném výsledku by to prý ale pro trh být výhra nemusela. "I když by dočasné a víceméně umělé zvýšení poptávky rezidenčnímu trhu jistě pomohlo, otázkou je, zda by se díky předzásobení poptávky po vlastním zvýšení DPH trh nepropadl ještě více," upozornil odborník.

Vyšší daně zkomplikují výstavbu

Dalšího propadu se bojí také developeři. "Vyšší DPH by zásadním způsobem ovlivnilo poptávku po bydlení a do značné míry zkomplikovalo jeho další výstavbu. A to naneštěstí v době, kdy se trh pomalu vzpamatovává z dopadů finanční krize," soudí ředitelka odboru prodeje a marketingu Skansky Naděžda Ptáčková.

Podle Šťastníka z King Sturge by se navíc mohly začít rozevírat cenové nůžky mezi staršími a novými byty. Prodej bytů nebo budov podléhá DPH pouze do tří let od vydání kolaudačního souhlasu nebo v případě dřívějšího data od vlastního zahájení užívání, sdělil odborník na nemovitostní právo právní kanceláře Salans Juraj Alexander. Po uplynutí tří let se již DPH na prodej bytu nevztahuje.

Developeři zažívají krušné časy

Vyšší daně by mohly být velkou ranou pro stavební firmy. Již kvůli krizi se v posledních dvou letech zpomalila výstavba nových bytů a zejména i poptávka po nich. Lidé hůře získávají hypotéky a společnosti mají mnohdy problém s financováním svých projektů. Jak před časem řekl Novinkám Jiří Pácal, ředitel společnosti Central Europe Holding, třetině firem na tuzemském trhu se daří, zbytek má podle odhadů problémy.

Podle údajů Českého statistického úřadu jen v letošním dubnu proti loňsku vydaly stavební úřady o 3,6 procenta méně stavebních povolení. [celá zpráva]

Reklama

Výběr článků

Načítám