Hlavní obsah

Ze sporu o akcie společnosti Vítkovice Holding vyšel vítězně její šéf Světlík

31. 7. 2012, 14:28 – Brno

Nejvyšší soud rozhodl v dlouhém sporu o akcie společnosti Vítkovice Holding ve prospěch šéfa strojírenského gigantu Jana Světlíka. Soudci zamítli dovolání miliardáře Davida Berana i společnosti KKCG Industry. Definitivně tak potvrdili rozhodčí nález, podle kterého by měl Beran odprodat Světlíkovi sporný balík akcií.

Foto: Profimedia.cz

Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch Jana Světlíka.

Článek

„České soudy finálně posvětily loupež za bílého dne, když podle nich mám dostat za akcie v hodnotě pět miliard korun směšných 60 miliónů korun. Jakmile se seznámím s rozhodnutím soudu, jsem připraven chránit svá práva a majetek u mezinárodních soudů, na které se pak obrátím,“ reagoval Beran.

KKCG Industry se spor podle jejího mluvčího Dana Plovajka netýkal, společnost byla pouze formálně vedlejším účastníkem řízení. KKCG Industry dále podniká právní kroky k ochraně svých práv na 45 procent akcií společnosti Vítkovice Holding, které bez jakýchkoli změn zůstávají v soudní úschově.

Mnohaletý spor

Spor o akcie společnosti Vítkovice Holding patří k nejsložitějším v českém byznysu. Beran a Světlík v minulosti spolupracovali, přibližně v roce 2005 se jejich cesty rozešly. Beran se rozhodl prodat 45 procent vítkovického holdingu Karlu Komárkovi a jeho skupině KKCG.

Světlík ale transakci zpochybnil. Tvrdil, že má na akcie předkupní právo. Po navýšení základního kapitálu se sporný Beranův podíl zmenšil na 11,25 procenta. Poté se rozběhl složitý soudní spor na několika frontách.

Vítkovice Holding zastřešuje celou strojírenskou skupinu vystupující pod značkou Vítkovice Machinery Group. Skupinu tvoří firmy s ročním obratem kolem 20 miliard korun. Holding zaměstnává 8500 lidí. Strojírenské impérium prakticky ovládá Světlík. Jedním z menšinových vlastníků je Komárkova KKCG.

Reklama

Výběr článků