Hlavní obsah

Zamrzlý trh rozhýbaly nové dotace na zateplování

2:52
2:52

Poslechněte si tento článek

České stavebnictví má za sebou těžké roky. Vysoké úrokové sazby, drahé hypotéky a nakonec i nezvládnutá digitalizace stavebního řízení způsobily celému sektoru výrazné problémy. Letos se ale situace začíná pomalu zlepšovat. Mimo jiné díky dotacím na ekologické renovace. Ty by měly být hnacím motorem sektoru i v dalších letech.

Foto: Profimedia.cz

Na zateplení rodinného domu nyní dosáhne více domácností než dříve.

Článek

„Dotace by měly rozhýbat trh s rekonstrukcemi a zateplováním budov,“ konstatoval pro Novinky Martin Trešl, ředitel a jednatel společnosti Austrotherm.

Zájem podle něj ožívá mimo jiné díky zásadní změně přístupu ze strany státu. Zatímco do loňska dotace poskytoval ve většině případů zpětně za již uskutečněné projekty, v případě rodinných domů nyní nově vyplácí peníze dopředu. Tím se podařilo prolomit zásadní bariéru pro řadu domácností, které neměly k dispozici dostatečné úspory.

Češi by měli renovovat své domovy mimo jiné kvůli evropské směrnici, která po státech Evropské unie chce, aby takřka všechny budovy byly od roku 2050 klimaticky neutrální.

Zároveň to ale pro domácnosti představuje možnost, jak ušetřit na energiích. Platby za ně přitom v případě rodinných domů mohou sahat i do desítek tisíc korun ročně, což citelně ovlivňuje rodinné rozpočty.

Komplexní renovace domu, tedy zateplení, výměna oken a zdroje vytápění, mohou podle expertů vést k výrazným úsporám. „Náklady na provoz takového domu bývají až o 85 procent nižší. Tato úspora pak pokryje domácnosti částečně či zcela splátku úvěru,“ prohlásil Michal Čejka, konzultant energetických úspor z Centra pasivního domu.

Zateplení pomůže i v létě

Díky zateplení se navíc podle Trešla dá ušetřit nejen na vytápění budov v zimě. „Zásadní problém v budoucnu nastane v létě, kdy bude potřeba budovy chladit. A kvalitní zateplení snižuje energetickou náročnost i na letní chlazení,“ uvedl.

Problémem ale podle něj v budoucnu mohou být rostoucí ceny stavebních materiálů a prací. Ze stavebnictví totiž odcházejí lidé a jejich nedostatek bude tlačit náklady vzhůru. Zároveň stavebníci v posledních letech upozorňují, že pomalu začínají vysychat zásoby klíčových surovin.

„Česko má ložiska písku a kamene na 20 až 30 let, ale v posledních desetiletích se téměř nepovolovala těžba. To bude problém,“ zmínil Trešl.

I proto nyní stavební firmy hledají způsoby, jak materiál využívat co nejvíce. Populární je například recyklace materiálů z demolovaných budov a komunikací. „Moderní cirkulární ekonomika stojí právě na recyklacích, které se používají už dlouho, ale teď je to pro firmy naprosto nezbytné,“ dodal Trešl.

Zateplování se bude vedle rodinných domů týkat i panelových sídlišť. Ta jsou na tom sice lépe než rodinné domy, část paneláků ale zůstává stále bez izolace.

Podle Trešla se to projeví nejen na vyšší nákladech na energie, ale také v kondici samotného domu. Varuje, že pokud se lidé o panelové domy nezačnou starat, bude část z nich v roce 2050 kvůli svému zanedbanému stavu čelit riziku demolice.

Výběr článků

Načítám