Článek
„Meziroční růst příjezdů o 1,4 procenta byl podpořen počtem domácích i zahraničních turistů. Ve sledovaných zařízeních se ubytovalo 2,2 milionu rezidentů a ze zahraničí přijely do Česka dva miliony návštěvníků,“ uvedl Roman Mikula z ČSÚ.
Zahraničních hostů se v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo meziročně o 1,9 procenta více, domácích turistů přibylo jedno procento.
V ubytovacích zařízeních strávili návštěvníci od ledna do března 10,5 milionu nocí, což představuje meziroční růst o 0,6 procenta.
Regionálně se celkový počet ubytovaných hostů v prvním čtvrtletí letošního roku v hromadných ubytovacích zařízeních meziročně snížil jen ve Středočeském, Jihomoravském, Plzeňském a Jihočeském kraji. Ostatní regiony vykázaly růst.
Nejvyšší meziroční nárůst ubytovaných turistů byl v Pardubickém kraji, dále v Královéhradeckém, Moravskoslezském a Libereckém kraji. Přenocování se zvýšilo ve většině regionů, nejvíce v Pardubickém, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Pokles počtu strávených nocí byl zaznamenán ve Středočeském, Jihočeském, Jihomoravském, Plzeňském a Olomouckém kraji a na Vysočině.
Nejvíc jezdí Němců a Poláků
Zatímco hotelům, turistickým ubytovnám či chatovým osadám v uvedeném období přibylo návštěvníků, o něco méně lidí proti loňskému prvnímu kvartálu pobývalo v penzionech a kempech.
Zahraničních hostů se v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo o 1,9 procenta více proti stejnému období předchozího roku. Z celkového počtu cizinců bylo nejvíce turistů z Německa - 453 tisíc, dále z Polska, Slovenska, Velké Británie a Severního Irska a více než 100 tisíc návštěvníků přijelo i z Itálie.
Nejvyšší meziroční nárůst počtu příjezdů z první desítky zemí vykázalo Polsko, Velká Británie a Severní Irsko a Ukrajina. Nejvyšší meziroční přírůstek počtu hostů i nocí byl zaznamenán u turistů z Izraele.