Hlavní obsah

Zahraniční pracovníci mají zelenou

16. 6. 2020, 4:10
Právo, svj

České firmy mohou od pondělí opět začít žádat o uchazeče o zaměstnání z Ukrajiny a dalších neunijních zemí bez omezení typu pracovní pozice.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Vízová centra v zahraničí byla po dobu nouzového stavu uzavřená. V praxi to znamená, že nepřijímala žádné žádosti o zaměstnanecké karty. Vízové centrum na Ukrajině je sice už od konce května otevřené, ale dosud vyřizovalo jen sezonní pracovníky pro zemědělství. O víza již mohli žádat také vysoce kvalifikovaní lidé a pracovníci ve zdravotnictví, sociálních službách a ve vědeckém výzkumu.

Od pondělí se rozběhly vládní programy pro zaměstnance i z dalších oborů. „Ode dneška jsou přijímány žádosti o zaměstnanecké karty Ukrajinců, kteří byli zařazeni do Programu kvalifikovaný zaměstnanec ještě před vyhlášením nouzového stavu, a rovněž noví uchazeči jsou zařazováni k podání své žádosti o zaměstnaneckou kartu. Současně jsou vydávána víza ukrajinským pracovníkům, kterým byla ministerstvem vnitra zaměstnanecká karta již schválena,“ sdělila v pondělí Právu mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Program kvalifikovaný zaměstnanec
zeměvládou stanovené kvóty
Bělorusko800 žádostí/rok
Filipíny1000 žádostí/rok
Indie600 žádostí/rok
Kazachstán300 žádostí/rok
Moldavsko600 žádostí/rok
Mongolsko1000 žádostí/rok
Srbsko a Černá Hora2000 žádostí/rok
Ukrajina40 000 žádostí/rok

„Podnikům pracovníci opravdu chybějí. Ačkoliv byl program Kvalifikovaný zaměstnanec plně obnoven až dnes ráno, evidujeme již nyní žádosti od několika firem,“ uvedla v pondělí pro Právo poradkyně Sekce zaměstnavatelského Svazu průmyslu a dopravy ČR Jitka Hejduková.

Svaz průmyslu přijímá žádosti na tyto pracovníky od zaměstnavatelů. „Od začátku fungování programů řízené ekonomické migrace zpracoval více než 14 tisíc žádostí pro více než 500 společností,“ doplnila Hejduková.

Hospodářská komora ČR nyní podle mluvčího Miroslava Dira eviduje žádosti 171 zaměstnavatelů o 754 kvalifikovaných pracovníků z ciziny.

„Chceme-li nastartovat tuzemskou ekonomiku, bez kvalifikovaných zahraničních pracovníků se české firmy neobejdou. Navzdory tomu, že očekáváme mírný růst nezaměstnanosti, v řadě odvětví firmy stále budou chybět určité profese, kterých je a bude nedostatek. Příkladem je oblast stavebnictví, neutichá ani velká poptávka po skladnících, řidičích vysokozdvižných vozíků apod.,“ dodal Diro.

Reklama

Výběr článků