Hlavní obsah

Záchranný fond eurozóny jde do prvního obchodu s dluhopisy

17. 1. 2011, 19:10 – Brusel

Záchranný fond eurozóny (EFSF), který je určen zemím ve finančních potížích, plánuje na příští týden první obchod s dluhopisy pro Irsko. Podle zdrojů agentury Reuters půjde o tři až pět miliard eur se splatností pět let.

Článek

Ze záchranného fondu zatím jako jediné čerpalo právě Irsko, i když už předtím finanční pomoc potřebovalo i dluhovou krizí těžce stižené Řecko. Nyní se spekuluje, že by pomoc mohly kvůli problémům se získáváním peněz potřebovat i další země eurozóny, přičemž nejčastěji padá v této souvislosti jméno Portugalska.

Ministři financí eurozóny se dnes v Bruselu zabývají tím, zda posílit jeho úvěrové kapacity. Nyní fond počítá v zárukách od států eurozóny eurozóny sumou 440 miliard eur, avšak ve skutečnosti může být na základě těchto záruk teď půjčeno jen 250 miliard eur. Zbytek slouží jako rezerva k zajištění výhodného ratingu.

K posílení fondu a rozšíření jeho aktivit před několika dny vyzvala Evropská komise, která by ráda rozhodnutí o tom měla do summitu, který se uskuteční počátkem února v Bruselu.

Irsko chce mezitím docílit snížení úroků, které výměnou za půjčky z fondu dostane, naznačil dnes irský ministr financí Brian Lenihan při příjezdu na jednání. Irsko by mělo získat celkem 85 miliard eur, přičemž úrok by měl činit v průměru 5,8 procenta. To ale mnozí v Irsku považují za příliš.

"Úroková sazba pro Irska byla stanovena před nějakou dobou. Jsem rád, že dnes večer zahajujeme debatu o způsobu, jak by tyto úrokové sazby mohly být zlepšeny," řekl před jednáním s kolegy ze zemí eurozóny. Proti případné úpravě sazby v minulosti zaznívaly hlasy třeba z Německa, tedy z jednoho z klíčových hráčů v eurozóně.

Reklama

Související témata:

Výběr článků