Hlavní obsah

Z eurozóny můžete vystoupit, navrhlo Nizozemsko problematickým zemím

7. 9. 2011, 13:32 – Amsterodam

Země Evropské měnové unie, které porušují rozpočtová pravidla, by měly dostat možnost odejít z eurozóny. Navrhla to ve svém plánu nizozemská vláda. Nizozemsko bude také prosazovat zpřísnění sankcí za porušování pravidel pro rozpočtové deficity a státní dluhy, řekl v parlamentu nizozemský premiér Mark Rutte.

Článek

„Země, které nebudou připraveny uchýlit se pod nucenou správu, mohou využít možnosti odejít z eurozóny,“ citoval Rutte jeden z návrhů plánu. V parlamentu jej představil spolu s ministry financí a hospodářství. Eurozóna do budoucna počítá pro problematické země se zavedením zvláštního režimu, kdy nebudou moci o svých veřejných financích rozhodovat samy.

Evropská unie žádná pravidla pro opuštění měnové unie nemá. Chronická dluhová krize Řecka, která se táhne od počátku loňského roku a stále se zhoršuje, vyvolává stále větší dohady o odchodu této země z eurozóny. Veřejnost v některých zemích v čele s Německem se stále více staví proti vyhlídkám na neustále rostoucí finanční pomoc Aténám.

Šéf jedné z německých vládních stran CSU Horst Seehofer odchod Řecka z eurozóny nevyloučil. V úterý list Financial Times Deutschland napsal, že vláda kancléřky Angely Merkelové už se proti odchodu Řecka z eurozóny nestaví tak kategoricky jako dosud.

Reklama

Výběr článků