Hlavní obsah

Veleba končí v čele Agrární komory, nahradí ho exministr Toman

20. 3. 2014, 13:41 – Olomouc • Aktualizováno 20. 3. 2014, 16:20

Jan Veleba skončil po devíti letech v čele Agrární komory. Největší českou zemědělskou organizaci povede dosavadní prezident Potravinářské komory Miroslav Toman.

Foto: Luděk Peřina, ČTK

Nový šéf Agrární komory Miroslav Toman na sněmu zemědělské organizace v Olomouci

Článek

Prezidentem Agrární komory bude v nadcházejících třech letech dosavadní prezident Potravinářské komory a bývalý ministr zemědělství Miroslav Toman (54).

Po devíti letech vystřídá v čele největší nevládní organizace tuzemských zemědělců Jana Velebu. Rozhodl o tom ve čtvrtek sněm komory. Pro Tomana, který byl jediným kandidátem na funkci, se vyslovilo více než 90 procent hlasujících.

Veleba momentálně zvažuje, zda přijme nabídku kandidovat za předsedu Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ).

Foto: Archiv, Právo

Jan Veleba

"Musíme se zaměřit především na dokončení procesu společné zemědělské politiky se zaměřením zejména na oblasti, kde se vytváří pracovní příležitosti," řekl Toman ke svým prioritám v čele Agrární komory.

Podporovanými oblastmi podle něj mají být živočišná výroba, pěstování ovoce a zeleniny, chmele nebo brambor. Nový šéf Agrární komory chce intenzivně komunikovat s regionálními pobočkami komory a hodlá nově vytvořit analyticko-koncepční tým.

"Abychom do budoucna nedělali jen to, že budeme kritizovat, musíme přicházet s vlastními návrhy," podotkl Toman.

Personálně chce stavět na současných zaměstnancích. "Chci to ale občerstvit dalšími lidmi, které si přivedu s sebou," řekl.

Ve vztahu k ministerstvu zemědělství, které donedávna vedl, a svému nástupci Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) hodlá být razantní. "Budu si hlídat každý slib, co slíbil, že splní," podotkl.

Členové Agrární komory hospodaří na více než 70 procentech zemědělské půdy v zemi. Členské podniky zaměstnávají zhruba 103 000 lidí. Komora vedle zemědělců sdružuje lesníky, potravináře, ale například i včelaře.

Toman byl prezidentem Potravinářské komory od roku 2007. Působení v jejím čele přerušil v polovině loňského roku, kdy se stal ministrem zemědělství ve vládě Jiřího Rusnoka. Letos se do čela organizace českých potravinářů vrátil. Je synem stejnojmenného předlistopadového českého a federálního ministra zemědělství.

Reklama

Související témata:

Výběr článků