Článek
„Letošní úhyny včel jsou vyšší než obvykle. Důvod k vyšším cenám medu to však být nemusí. Med, a to obvykle levnější než ten náš, se do Česka dováží ze zahraničí a kromě toho klesla cena cukru, což je pro včelaře důležitý náklad z pohledu tvorby cen medu,“ řekl Novinkám agrární analytik Petr Havel. Cukrem včelaři přikrmují včely.
Havel upozornil, že i aktuálně nižší stavy včelstev v Česku jsou pořád ještě v rámci Evropské unie i světa jedny z nejvyšších. „Což mimo jiné znamená, že včely musí více bojovat o potravu, a výsledkem může být nižší snůška medu,“ dodal.
Současně však roste poptávka po medu, což dává prostor k navyšování cen. Faktory pro a proti zdražování jsou tudíž podle Havla v tuto chvíli vyrovnané.
Záležet bude i na tuzemské úrodě medu. „Včelstva stále mohou vyprodukovat dostatek medu, pokud bude počasí přívětivé jak pro rostliny, tak pro včely. Ale to zatím nevíme, to si můžeme říct tak ve druhé polovině léta,“ sdělil Jiří Danihlík z Univerzity Palackého v Olomouci.
S kolegy úhyny monitoruje. Poslední případ souvisel zejména s nemocí včel varroázou, jejíž šíření loni umocnilo nezvykle teplé jaro.
Včelaři by potřebovali zdražit
Úrodě medu podle odborníků obecně nesvědčí velké výkyvy počasí, třeba několik týdnů trvající chladno a deště nebo naopak extrémní vedra, sucho či vítr, který odvane pyl a rostliny vysuší. První stáčení medu ale zatím vypadá velmi dobře.
„Nyní se začínají stáčet květové medy například z řepky, javoru a ovocných stromů. Ani meruňky tolik nepomrzly. Co jsem viděl, tak včely, které přezimovaly, rychle sílí a už nyní mají plné medníky,“ uvedl tajemník Svazu včelařů František Krejčí.
Průměrná cena za kilogram medu je podle Českého statistického úřadu nyní kolem 175 korun, přitom mezi lety 2015 a 2020 býval dražší, v průměru přes 200 korun. Podle Havla to bylo způsobeno především tehdy dražším cukrem.
Podle Moniky Kopčilové, datové analytičky serveru Kupi.cz, se medy v letákových akcích objevují spíše sporadicky. Nejčastěji bývá k dostání květový med Medokom v balení o 900 gramech, jehož průměrná cena se v dubnu pohybovala okolo 173 korun, zatímco obecná akční cena se pohybovala okolo 115 korun. Nejlevněji se dal med v dubnu koupit za 99,90 Kč.
Především drobní tuzemští včelaři uvádějí, že by potřebovali zdražit, protože hospodaří na hranici rentability a chybí jim peníze na potřebné investice do kvalitní péče o včely. Otázka ovšem je, zda si zdražení budou moci dovolit vzhledem ke konkurenci levnějších medů z dovozu.
Ministerstvo zemědělství připravuje vyhlášku, která podle požadavků Evropské unie zpřísní označování zemí původu u směsí medu. V platnost by však měla vstoupit až během příštího roku.