Hlavní obsah

V Řecku krachuje financování, léky jsou jen za hotové

13. 1. 2012, 10:17 – Atény

Řekové pociťují dluhovou krizi a příznaky možného zhroucení domácí ekonomiky i v lékárnách. Už bezmála dva týdny jim lékárníci odmítají vydávat medikamenty po předložení receptu na pojišťovnu a vyžadují za ně platbu v hotovosti.

Foto: Profimedia.cz

Článek

Důvodem je krizová situace pojišťoven, které lékárnám vydané léky už delší dobu neproplácejí. Lékárníci nyní proto po zaplacení vydají účet, s nímž se pak pacienti mohou na pojišťovny s žádostí o proplacení obrátit sami. Podle řeckých médií může trvat několik měsíců až rok, než se peněz dočkají.

„Už se nám zjevuje obraz toho, co nás čeká, až definitivně zkrachujeme,“ řekl Teodoros Joannidis, úředník jedné farmaceutické firmy.

Podle lékárnice Joanny Kimpeziové se vytvořil začarovaný kruh, protože i lékárny už musí platit velkoobchodu v hotovosti. A totéž platí ve vztahu obchodu a výrobců léčiv. „Nezbývá nám tak nic jiného než požadovat po pacientech hotovost,“ dodala.

Problémy mají například lidé s roztroušenou sklerózou. "Řeknou vám, zaplaťte a pak peníze chtějte po pojišťovně, kam posíláte pojištění," řekl Jonis Theorakis ze sdružení pro tyto pacienty. Ví prý o pacientech, kteří si drahé léky nemohou dovolit a přestali je proto brát.

Místo do Řecka šly léky do Polska

Lékárny se navíc potýkají s nedostatkem léků. Farmaceutické společnosti je leckdy nemají na skladě. Raději je prodávají do jiných zemí než do Řecka, protože vláda loni snížila jejich ceny.

V polovině země je nedostatek asi 500 nejběžněji používaných léků, uvedla agentura Bloomberg.

"Viděl jsem dodávku aspirinů určenou pro Řecko, kterou poslali do Polska. Už i Poláci mohou zaplatit za aspirin více než Řekové. To je prostě společný trh, je mi líto," komentoval situaci generální sekretář asociace evropských farmaceutických společností Heinz Kobelt.

Problémy jsou také například s dodávkami léků na ředění krve nebo inhalátorů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků