Článek
Některé firmy musejí vzhledem k nedostatku pracovníků odmítat zakázky. Nejčastěji jde o malé a střední podniky, kde jediný výpadek v týmu znamená zdržení celé výroby.
„Podle posledních údajů Svazu podnikatelů ve stavebnictví z loňského prosince bude v následujících pěti letech chybět minimálně sto tisíc řemeslníků jen z oblasti stavebních řemesel,“ poznamenala generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Eva Svobodová.
Vzhledem k situaci na trhu se tak firmy předhánějí, kdo nabídne víc, aby kvalitní řemeslníky získaly. Podle pracovního portálu JenPráce.cz za poslední rok nejvíce narostla mzda lakýrníků, kteří si polepšili o deset procent, v průměru na skoro 44 tisíc korun měsíčně. Běžně si však vydělají i přes padesát tisíc.
O necelých sedm procent se mzda zvýšila i zámečníkům, na průměrných 42 600 korun měsíčně. Okolo 40 tisíc si nyní vydělají instalatéři a topenáři. Mzda truhlářů přesáhla v průměru 41 tisíc korun.
Mladé to nezajímá
Podle asociace jsou to zasloužené odměny. „Mzdy odpovídají situaci a náročnosti profesí. Cena za dobrého řemeslníka zaměstnance se pohybuje mezi čtyřmi a pěti tisíci korunami za den. Dobrý obkladač, který pracuje na sebe, si ale vydělá i osmdesát tisíc měsíčně. Zkuste si však celý den klečet na kolenou nebo nosit velkoformátové těžké obklady,“ míní Svobodová.
Zatímco ale firma se zaměstnanci musí mít ve fakturaci nějakou marži, OSVČ pracuje sám na sebe.
Ti, kdo si jsou schopni sami shánět a vykonávat zakázky i materiál a přitom zvládat účetnictví a marketing a sledovat všechny předpisy a povinnosti podnikatele, si však mohou vydělat i násobně více než zaměstnanci.
Například bagrista má sazby až 1300 korun na hodinu, instalatér až tisíc korun, elektrikář až 900 korun. Takový řemeslník si může zakázky pak i vybírat. „Zde narážíme na jejich obtížnou dosažitelnost pro běžné občany a malé zakázky, řemeslník raději zvolí zakázku větší,“ dodala Svobodová.
V situacích, které vyžadují rychlé řešení, ale ne speciální odbornost, může být řešením služba hodinového manžela, jež se nejčastěji pohybuje od 450 do 750 korun za hodinu.
Přesto podle údajů Národního pedagogického institutu dlouhodobě klesá zájem o odborná učiliště a technické školy. „Pomohla by propagace řemesla v moderním kabátě, aby maminky deváťáků, které většinou rozhodují o tom, kam dítě zamíří, věděly, že i do řemesla pronikají nové technologie, digitalizace a umělá inteligence. A že šikovný řemeslník nemusí umět perfektně gramatiku, ale práci najde vždy, a to placenou zlatem,“ uzavřela Svobodová.