Článek
„Stavební produkce rostla v březnu dvouciferným tempem. A to na inženýrských i pozemních stavbách. K tomuto růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna,“ řekla Petra Cuřínová z Českého statistického úřadu (ČSÚ), který data zveřejnil. Podle ní se totiž loni nestavělo tolik.
V březnu byla zahájena výstavba 3137 bytů, což také vedlo k dvoucifernému meziročnímu růstu. V porovnání čtvrtletní výsledek už tak dobrý není. V prvním kvartále se totiž začalo stavět 8297 bytů, což je meziroční nárůst jen o 2,9 procenta.
Dokončeno bylo 3699 bytů, což znamenalo meziroční růst o 44,7 procenta. Na tom se ale podílelo i dohrání dat za leden a únor do systému. Kvartálně tak výsledek opět moc dobrý není. V prvním totiž bylo dokončeno pouze 6642 bytů; tento počet meziročně klesl o 17,3 procenta.
Klesla také orientační hodnota nově vydaných stavebních povolení. Orientační hodnota staveb, na které bylo v březnu vydáno stavební povolení, dosáhla 41,2 miliardy korun a meziročně klesla o 37,2 procenta. Meziroční pokles orientační hodnoty povolených staveb ale ovlivnila vysoká srovnávací základna. „Po modelovém odečtení staveb s rozpočty nad miliardu korun by byla orientační hodnota na úrovni loňského března,“ vysvětlil Radek Matějka z ČSÚ.
Podle Igora Forbergera, jednatele výrobce stavebnin Xella, české stavebnictví i v letošním roce brzdí problémy s povolovacími procesy, tento problém bude trh ovlivňovat i v dalších měsících.
Nicméně i přes tuto hlavní brzdu je podle něj vidět rostoucí stavební aktivitu. „Na rozdíl od posledních dvou let by tak stavebnictví mělo v letošním roce oživit svůj růst, se zahájením jarní stavební sezony vidíme výrazný nárůst zájmu stavebníků. K oživení trhu přispějí i postupně klesající úrokové sazby, hypotéky mírně zlevňují,“ konstatoval s tím, že to motivuje k nákupu, výstavbě i rekonstrukcím stávajících nemovitostí. Tempo růstu bude nicméně stále pomalé, dodal.