Hlavní obsah

Telefonní budky končí

19. 6. 2020, 14:11 • Aktualizováno 19. 6. 2020, 16:25

Veřejné telefonní automaty končí. Rada Českého telekomunikačního úřadu tento týden rozhodla, že je stát jako takzvanou univerzální službu přestane dotovat. Operátor O2 je v takovém případě neplánuje dál provozovat, nyní má 1150 budek. Vyplývá to z monitorovací zprávy ČTÚ. Automaty by tak měly fungovat už jen do konce letošního roku.

Foto: Ota Bartovský / MAFRA / Profimedia, Profimedia.cz

Telefonní budky definitivně končí.

Článek

„V případě neuložení povinnosti neplánujeme tyto telefonní budky nadále provozovat. Kromě snižujícího se počtu hovorů jsou dalším důvodem k rušení vysoké nároky na údržbu a boj s vandalismem. Výnosy z volání by tak ani zdaleka nepokryly náklady na údržbu a provoz. Proto budeme raději investovat do rozvoje služeb, které lidé skutečně využijí,” uvedla mluvčí O2 Lucie Jungmannová.

Už na konci minulého roku operátor O2 zrušil 2750 telefonních automatů, které provozoval komerčně mimo univerzální službu, tedy bez dotace státu.

Většina telefonních budek v Česku končí. Zůstanou jen na malých vesnicích

Ekonomika

Přístroje i budky dodavatelská společnost postupně demontovala a zajistila jejich ekologickou likvidaci. Letos O2 provozuje budky už jen v obcích do 200 obyvatel. Jeden automat stát dotuje zhruba 9000 korunami ročně.

Nejvíce telefonních automatů provozoval tehdejší Český Telecom na přelomu století, kdy fungovalo přes 30 tisíc budek. Od té doby se jejich počet kvůli klesajícímu využití v souvislosti s nástupem mobilních technologií snižuje.

Vybrané údaje o telefonních budkách v ČR a ve světě (veřejné telefonní budky by měly v Česku v příštím roce skončit):

Z historie
V Čechách byly první telefonní linky zavedeny v roce 1881 a o rok později pak byla v Praze zprovozněna první veřejná ústředna, dostupnějším se telefonovaní ale stalo až poté, co se v roce 1911 v pražských ulicích objevila první telefonní budka, nyní oficiálně označovaná jako veřejný telefonní automat (VTA).
Podle některých zdrojů se první budka objevila na Staroměstském náměstí, podle dobových fotografií další stály například v podloubí Šternberského paláce.
V Česku se nedílnou součástí ulic staly telefonní budky v období první republiky. Již tehdy byly často využívány k vylepování reklam. Dlouhou dobu šlo o dřevěné budky s nápisem telefon po jejich obvodu.
Největší rozmach zaznamenaly telefonní budky v éře socialismu. V dobách, kdy nebyly žádné mobily a na pevnou linku se čekalo i několik let, měly pro spojení s okolím telefonní budky i veřejné telefonní stanice nenahraditelnou roli.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků