Hlavní obsah

Svůj majetek rozdám, prohlásil šéf ČEZu Martin Roman

19. 5. 2011, 8:01 – Praha

Generální ředitel energetického gigantu ČEZ Martin Roman chce podstatnou část svého soukromého jmění, odhadovaného v řádu stamiliónů korun, věnovat na charitativní či vzdělávací projekty. Řekl to v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Foto: Milan Malíček, Právo

Šéf ČEZu Martin Roman

Článek

"Se ženou jsme se dohodli, že většinu peněz chceme ještě za svého života darovat na dobročinné účely, protože jsme si jistí, že žádné z dětí není šťastné proto, že zdědí hodně peněz," řekl Roman týdeníku. Svým potomkům chce prý poskytnout pouze "elementární" finanční zabezpečení.

Roman se nedávno rozhodl, že bude dávat každý rok 10 miliónů korun na projekt Čtení pomáhá, který má podporovat čtenářskou gramotnost dětí a zároveň pomáhá postiženým. Děti jsou motivovány k četbě odměnou 50 korun za každou přečtenou knihu. Peníze však nezískávají pro sebe, ale věnují je na některý z charitativních fondů. "Za první čtyři týdny si děti vyčetly více než milión korun, máme registrováno již 15 000 dětí," řekl Ekonomu Roman, který už v roce 2007 věnoval 100 miliónů korun pražskému gymnáziu PORG, které vede prezidentův syn Václav Klaus mladší.

Následuje trend miliardářů

Nejvýše postavený český manažer se vydává ve stopách desítek amerických miliardářů v čele s Warrenem Buffettem a Billem Gatesem, kteří se loni rozhodli nadpoloviční část svého jmění rozdělit mezi potřebné. Sám ale tvrdí, že jeho rozhodnutí s akcí započatou v USA nijak nesouvisí.

"Většina úspěšných lidí si v nějaké fázi života řekne: Teď již nepotřebuji vydělávat další peníze. Začne přemýšlet nad trvalejšími hodnotami. Člověk má v sobě zakódovanou potřebu pomáhat ostatním," řekl Roman.

ČEZ patří mezi největší české společnosti a téměř 70 procent ve firmě vlastní stát. Její čistý zisk v 1. čtvrtletí letošního roku činil 17,2 miliardy korun. Společnost zaměstnává kolem 20 000 lidí v Česku, dalších asi 13 000 zaměstnanců má v zahraničí. Týdeník odhadl Romanův roční příjem i s odměnami na 20 miliónů korun.

Anketa

Pokud byste měli velmi velký majetek, věnovali byste část na charitu?
Ano, určitě
37,3 %
Ano, a dokonce už přispívám
3,3 %
Ano, ale nevede se mi tak dobře
8,3 %
Ne, nevěřím, že se peníze z charity dostanou do pravých rukou
38,4 %
Ne, každý nechť si pomůže sám
3,3 %
Nevím, to záleží na situaci
9,4 %
Celkem hlasovalo 21798 čtenářů.

Reklama

Výběr článků