Hlavní obsah

Světové ceny potravin klesly v květnu nejníže za dva roky

2. 6. 2023, 14:10

Světové ceny potravin klesly v květnu nejníže za dva roky. Způsobil to hlavně pokles cen rostlinných olejů, obilovin a mléčných výrobků, který převážil nad růstem cen cukru a masa. Vyplývá to z páteční zprávy Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Foto: Mohamed Abd El Ghany, Reuters

Regál s rostlinným olejem v obchodě v Káhiře (ilustrační foto)

Článek

Souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, v květnu klesl ve srovnání s předchozím měsícem o 3,4 bodu na 124,3 bodu.

To je nejnižší údaj od dubna 2021. Index je nyní 22 procent pod rekordním maximem, na které vystoupal v březnu 2022, po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Ceny obilovin se ve srovnání s předchozím měsícem snížily o téměř pět procent. Důvodem jsou vyhlídky na dostatečnou nabídku a prodloužení dohody umožňující dodávky z Ukrajiny po moři.

Ceny rýže však v květnu dále rostly, částečně kvůli omezeným dodávkám v některých vývozních zemích. FAO minulý měsíc vyjádřila obavy z rostoucích cen této potraviny považované za základní.

Index cen rostlinných olejů se snížil meziměsíčně o téměř devět procent. Pokles je odrazem vysokých dodávek olejnatých semen a slabé poptávky po palmovém oleji.

Mléčné výrobky zlevnily o více než tři procenta kvůli sezonnímu růstu produkce mléka na severní polokouli.

Naopak ceny cukru proti dubnu stouply o 5,5 procenta a zaznamenaly růst čtvrtý měsíc za sebou. Mohou za to obavy z vývoje počasí.

FAO také předpověděla, že produkce obilovin se v letošním roce zvýší o jedno procento na 2,813 miliardy tun, především díky nárůstu sklizně kukuřice. Celosvětové zásoby obilovin by v sezoně 2023/2024 měly vzrůst o 1,7 procenta na rekordních 873 milionů tun.

Mléko, salám, kuřecí stehno. V Maďarsku začaly povinné slevy na potraviny

Reklama

Výběr článků