Hlavní obsah

Stavební fimy zmrazují mzdy

12. 4. 2010, 13:30

Ze 147 podnikových kolektivních smluv dosud uzavřených v tuzemském stavebnictví jich 90 procent pro letošní rok počítá se zmrazením mezd. Uvedl to předseda Odborového svazu Stavba Stanislav Antoniv. Se stagnací mezd stavařů výměnou za udržení zaměstnanosti kmenových pracovníků počítá také již dříve uzavřená kolektivní smlouva pro celé odvětví.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Článek

Mzdy zůstanou na loňské úrovni například v tuzemské stavební jedničce Skansce. Firma už ale nepočítá ani s další výraznou změnou počtu pracujících. "V letošním roce nepočítáme s výraznými změnami v celkovém počtu zaměstnanců," řekla mluvčí Skansky Lucie Nováková. Skanska snížila počet zaměstnanců už loni. V březnu ve firmě pracovalo 5578 lidí, což je meziročně o 16,4 procenta méně.

Přibližně o devět procent na současných 3100 pracovníků pracovníků snížil řady zaměstnanců i Metrostav. Izde se mzdy nebudou měnit, stejně je tomu i ve firmě Hochtief CZ či Eurovia CS.

Růst mezd naopak letos čeká zaměstnance tuzemské společnosti Strabag. "Mzdy byly paušálně navýšeny o 1,5 procenta," řekla její mluvčí Jaroslava Trlicová. Pokud však bude vývoj stavebnictví nepříznivý stejně jako Eurovia CS nevylučuje propouštění.

Nejhůře jsou na tom cihláři

Podle šéfa stavebních odborů jsou na tom nejhůř firmy z oblasti výroby stavebních hmot, které jsou napojené na výstavbu budov. Týká se to prý například cihlářů. V oboru kromě propouštění zažívají zaměstnanci v mnoha případech také omezování výroby v podobě kratšího pracovního týdne. O konkrétních firmách nebo číslech takto zasažených lidí ale předseda odborů mluvit nechtěl. "Pozitivní ale je, že se alespoň neruší benefity," poznamenal Antoniv z Odborového svazu Stavba.

"Podle informací Svazu podnikatelů ve stavebnictví se hlavní propad zaměstnanosti projevil u agenturních pracovníků, zejména zahraničních dělníků, kteří nejsou ve stavech zaměstnanců zahrnuti," řekl obchodně technický ředitel svazu Bohuslav Štancl.

Reklama

Výběr článků