Hlavní obsah

Soros začal prodávat dolary a z pádu měny viní ministra

20. 5. 2003, 20:21 – NEW YORK

Americký miliardář maďarského původu George Soros začal prodávat dolary a místo nich nakupuje měny jiných zemí. Z pádu měny viní především amerického ministra financí Johna Snowa, jehož současnou politiku pokládá za špatnou pro Spojené státy.

Článek

"Musím se přiznat, že mám otevřeny krátké pozice vůči dolaru, protože poslouchám, co mně říká ministr financí," řekl Soros v rozhovoru na americké kabelové televizi CNBC. Reagoval tak na ministrova slova z posledních dnů, v nichž naznačil odklon USA od politiky silného dolaru. Ministr Snow se podle Sorose snaží největší ekonomiku světa stimulovat na úkor jiných ekonomik.

"Myslím, že Snow je poněkud nezodpovědný, když se snaží kurz dolaru verbálně snížit," řekl Soros. Politiku ministra financí označil za podbízivou, podotýká agentura Reuters. Finanční trhy berou Sorose většinou velmi vážně, o čemž svědčí i bezprostřední reakce na jeho dnešní slova. Euro totiž po zprávě, že Soros začal prodávat dolary, dále zpevnilo. Kurz měny k dolaru vystoupil na 1,1707 USD a přiblížil se tak maximu 1,1747 USD, na němž bylo euro při uvedení na trh v lednu 1999.

Reklama

Související témata:

Výběr článků