Hlavní obsah

Smartwings a ČSA přepravily méně cestujících, problém jsou uzemněné MAXy

16. 1. 2020, 15:52
Novinky, tov

Skupina Smartwings, do níž patří dopravci Smartwings a ČSA, loni na svých linkách přepravila 8,2 milionu cestujících. Oproti předchozímu roku je to o 7,9 procenta méně. Důvodem je hlavně zákaz provozu letadel Boeing 737 MAX, informovala ve čtvrtek mluvčí Smartwings Group Vladimíra Dufková.

Foto: Smartwings Group

Ilustrační foto

Článek

„Z důvodu uzemnění letadel 737 MAX zaznamenala Smartwings Group v loňském roce poprvé ve své historii pokles počtu přepravených cestujících, meziročně o 7,9 procenta,” uvedla Dufková.

Pravidelné linky pod značkou Smartwings (2,92 milionu) a ČSA (2,55 milionu) loni využilo téměř 5,5 milionu cestujících, meziročně o 3,3 procenta méně.

Flotila Smartwings Group v současné době čítá 56 letadel. Z českých letišť nejvíce klientů směřovalo letadly Smartwings a ČSA do Paříže, Antalye, Amsterdamu, Hurghady a Tel Avivu. Na charterových letech Smartwings Group přepravila z České republiky, Polska, Francie, Slovenska, Maďarska a Izraele 2,7 milionu klientů.

MAX 737 navrhli klauni pod dohledem opic, psali si mezi sebou piloti Boeingu

Ekonomika

„Nemožnost provozovat nové letouny 737 MAX a jejich dlouhodobá odstávka zcela zásadně zasáhly do našich ambiciózních plánů na další rozvoj linek a modernizaci flotily. Díky maximálnímu úsilí a přijatým opatřením se nám daří minimalizovat dopady této mimořádné situace na naše cestující a provoz celé skupiny,“ řekl šéf letecké společnosti Roman Vik.

Smartwings Group má ve flotile celkem sedm letadel Boeing 737 MAX 8, přičemž do konce roku 2019 společnost ve svých plánech počítala s 21 stroji tohoto typu. V důsledku mimořádné situace museli omezit kapacity a upravit letové řády na všech trzích, kde skupina působí. Zákaz provozu letadel 737 MAX se nejvíce dotkl izraelského a francouzského trhu, kde došlo k uzavření základen.

Dalších 1,4 milionu pasažérů skupina Smartwings přepravila na palubách svých letadel na letech pro jiné dopravce. Služeb Smartwings Group tak loni využilo dohromady 9,6 milionu cestujících.

Reklama

Související témata:

Související články

ČSA kupují sedm nových letadel Airbus

23. 10. 2019, 11:00

České aerolinie uzavřely dohodu s výrobcem letadel Airbus na dodání sedmi letadel. Jde o čtyři nová letadla A220-300 a tři letouny A321XLR. S novými typy...

Výběr článků