Hlavní obsah

Síkela: Zásoby plynu v ČR jsou meziročně vyšší, vydrží nejméně dva měsíce

27. 4. 2022, 22:25

V českých zásobnících je podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) asi 925 milionů metrů krychlových plynu, loni ve stejném období v nich bylo 391 milionů metrů krychlových plynu. Při běžné spotřebě vydrží zásoby dva měsíce, v případě regulovaného systému by stačily na mnohem delší dobu. Síkela to ve středu řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.

Foto: ČTK

Ministra průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN)

Článek

Rusko ve středu zastavilo dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnilo tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, jak Moskva požaduje. Přerušení dodávek do obou států by podle expertů nemělo mít vliv na zásobování České republiky. Tuzemská plynárenská soustava nyní funguje bez omezení.

Gazprom úplně zastavil dodávky plynu do Polska a Bulharska

Ekonomika

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a vláda pracovaly podle Síkely v posledních dnech a týdnech na tom, aby kritický nedostatek plynu v důsledku válečného konfliktu na Ukrajině nenastal, nebo „byl ztlumen“. Pokud by se přesto musela Česká republika s kritickým nedostatkem plynu vyrovnat, má zákonem stanovené regulační stupně. „Situace, kdy dochází k tomu, že jsou zásobovány jen domácnosti a jen kritická infrastruktura, nastává až v posledních regulačních stupních,“ uvedl ministr.

Při kritickém nedostatku by se plyn v ČR dodával jen domácnostem nebo nemocnicím

Válka na Ukrajině

MPO ve středu sdělilo, že je definováno deset odběrových stupňů pro omezování spotřeby. První až pátý slouží k omezení dodávky plynu. Šestý až desátý stupeň je určen k přerušení dodávek plynu. Existuje ještě takzvaný havarijní odběrový stupeň, při němž se přerušuje dodávka všem zákazníkům. První stupeň se týká zákazníků, kteří mají možnost změny na jiné palivo. Vyhlašovatelem případného stavu nouze u plynu je podle MPO provozovatel přepravní soustavy, společnost Net4Gas. Za stavu nouze by tuzemskou plynárenskou soustavu řídila.

Většina plynu se do české sítě dostává z východní části Německa, řekl ve středu mluvčí Net4Gas Vojtěch Meravý. Firma shromažďuje veškeré relevantní informace pro posouzení případného rozdílu mezi dodávkami a poptávkou po plynu.

Morawiecki: Moskva musí platit pokutu za zastavení plynu

Válka na Ukrajině

Největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu v ČR je společnost RWE Gas Storage, provozuje šest zásobníků s objemem asi 2,7 miliardy metrů krychlových. Dalším provozovatelem je firma MND Gas Storage, která vlastní a provozuje dvě skladovací struktury.

Reklama

Související témata:

Výběr článků