Článek
Vyplývá to z dopisu, který Klas v pondělí odeslal zaměstnancům.
Klas je v resortu dopravy bezkonkurenčně nejdéle sloužícím ředitelem, zažil celkem čtrnáct ministrů dopravy. Letos v létě oznámil, že bude kandidovat za hnutí Naše Česko do Senátu v kladenském obvodu.
Klas napsal, že k ukončení jeho působení ve funkci generálního ředitele dojde po „vzájemné dohodě“ s ministrem dopravy Ivanem Bednárikem (za SPD) s účinností od 1. září 2026.
„K tomuto racionálnímu závěru došlo v návaznosti na moje rozhodnutí vstoupit do aktivní politiky a kandidovat do Senátu za kladenský volební obvod,“ uvedl Klas.
Klas se v oboru řízení letového provozu pohybuje od roku 1986. V roce 1999 nastoupil do evropské organizace Eurocontrol, kde vedl pražskou jednotku zaměřenou na rozvoj středoevropských služeb řízení letového provozu. Generálním ředitelem českého řízení je od 1. října 2007. Vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině se specializací na letectví.
Řízení letového provozu loni dosáhlo zisku po zdanění 498 milionů korun. Výrazně tak překročilo plánovaný výsledek hospodaření. Za růstem zisku je jak vyšší provoz letadel v českém vzdušném prostoru, tak i vyšší poplatky za navigační služby. V roce 2024 firma vykázala zisk po zdanění ve výši 294 milionů korun.
Klas v dopise zaměstnancům chválil ministra za výběr svého nástupce. V oboru se mluví o tom, že pravděpodobně půjde o Zdeňka Jelínka, současného ředitele odboru civilního letectví ministerstva dopravy. Jelínkovu kandidaturu musí ještě schválit vládní Výbor pro personální nominace.
Klas byl proti výběru nového šéfa státní firmy Letiště Praha Radomíra Lašáka. „Finální rozhodnutí nebylo mou preferovanou variantou v žádném ze dvou kol zasedání výběrové komise, jejíž jsem byl členem, nicméně plně respektuji většinové rozhodnutí zástupce stoprocentního akcionáře, který nese plnou zodpovědnost za další fungování této nejvýznamnější části letecké infrastruktury,“ citoval Klase deník Zdopravy.cz.


