Hlavní obsah

Sázkařům se dařilo tipovat, zisk Fortuny klesl o polovinu

27. 8. 2015, 10:42

Čistý zisk sázkové společnosti Fortuna v prvním pololetí meziročně klesl o 46,9 procenta na 4,8 miliónu eur (130,2 miliónu korun), řekl ve čtvrtek mluvčí firmy Petr Šrain. Výsledky sportovních utkání v první polovině roku byly pro sázkové kanceláře nepříznivé, naopak přály sázkařům.

Foto: Michaela Říhová, Právo

Ilustrační foto

Článek

Kromě čistého zisku zaznamenala Fortuna pokles hrubého provozního zisku EBITDA, tedy před započtením úroků, odpisů a daní, o 39,1 procenta na zhruba 244 miliónů korun. Podle Šraina se na výsledcích podepsalo zrušení manipulačního poplatku u internetového sázení na Slovensku, méně příznivé sportovní výsledky a vyšší marketingové náklady.

Pokles zisku byl podle mluvčího ovlivněn i silnými výsledky společnosti v loňském roce, ke kterým přispělo fotbalové mistrovství světa v Brazílii. Ty zvýšily srovnávací základnu.

"Meziroční srovnání bylo zasaženo nedostatkem velkých sportovních událostí tento rok, zejména mistrovství světa ve fotbale v Brazílii, které minulý rok určovalo jak silné objemy přijatých sázek, tak i pevné marže," řekl předseda představenstva Fortuny Per Widerstrom.

Sportovní sázky měly největší podíl na provozním zisku, a to přes 230 miliónů korun. Zisk z loterií činil zhruba 13 miliónů, ale zatímco zisk ze sportovních sázek klesl o 42,1 procenta, zisk z loterií stoupl o 889,6 procenta. "Výhled po zbytek roku se nemění," doplnil Widerstrom.

Lidé víc sázejí on-line

Ačkoli objem sázek vzrostl téměř o čtvrtinu, podstatnou část přijatých peněz musely sázkové kanceláře podle analytiků zase sázejícím vyplatit. Výsledky sportovních utkání v první polovině roku byly pro sázkové kanceláře nepříznivé. Hrubé výhry podle Fortuny meziročně stouply o 1,9 procenta na zhruba 1,8 miliardy korun.

Hlavní podíl na růstu mělo online sázení, kde objem výher stoupl o 18,9 procenta, kdežto výhry ze sázek na pobočkách klesly o 17 procent. "Pokles sázení na pobočkách byl zaznamenán nejvíce v Čechách a na Slovensku," sdělil mluvčí firmy.

Fortuna Entertainment Group je největším středoevropským provozovatelem kurzových sázek. Působí v Česku, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. S akciemi firmy se obchoduje na pražské a varšavské burze. V Praze akcie po desáté hodině klesají o 3,3 procenta. Majoritním vlastníkem je finanční skupina Penta.

Reklama

Související témata:

Výběr článků