Hlavní obsah

Šálek kávy za šest let zdražil o 63 procent

3:25
3:25

Poslechněte si tento článek

Na venkově si sice ještě lze objednat tureckou kávu i za méně než třicet korun, zato v populárních kavárnách ve větších městech se šálek espressa prodává i za 75 korun. V průměru Češi za kávu vypitou v kavárně, restauraci či bistru platí skoro o dvě třetiny více než v roce 2019. 

Článek

Zatímco začátkem předcovidového roku 2019 stála jedna káva v průměru 35,40 koruny, zkraje letošního roku už to bylo bezmála 58 korun. Vyplývá to z analýzy společnosti Dotykačka, která provozuje pokladní systémy.

„Rozdíly v cenách nejsou tolik patrné mezi jednotlivými druhy kávy jako spíš mezi rozdílnými koncepty gastro podniků. Zatímco v kavárně v současnosti vyjde káva v průměru na 64,50 koruny, v restauracích a barech je to 52,90 koruny a v hospodách pouze 41,90 koruny,“ řekl Novinkám analytik Dotykačky Vladimír Sirotek.

Rozdíly v cenách se odvíjejí také od bohatosti nabídky. Zatímco kavárny se soustředí na nejrůznější specializované druhy káv a nabízejí řadu alternativ, v ostatních podnicích je nabídka omezená. Nejvíc je to vidět na vesnicích, kde spotřebě stále dominuje takzvaný turek, zatímco v Praze na něj v záplavě moderních druhů káv skoro nenarazíte.

Například v kavárnách řetězců Starbucks a Costa Coffee v hlavním městě vyjde malé espresso na 75, respektive 65 korun. Oproti tomu v řetězcích jako Hello Café nebo Jihlavanka se dá espresso pořídit pod 35 korun.

V kavárně Pod Věží kousek od centrálního plzeňského náměstí stojí espresso šedesát korun. Když před pěti lety začínala, bylo to o dvacetikorunu méně. „Současnou cenu držíme druhým rokem a zatím ji zvyšovat nehodláme,“ řekla Novinkám provozovatelka Viktoria Laputenková.

Důvodů pro opětovné zdražení by se přitom podle ní našlo dost: rostoucí cena kávy, ale i nájmů a energií. „Jenže tady nejsme v supermarketu, kde jeden měsíc stojí tabulka čokolády třicet korun a další třeba dvojnásobek, a lidé si ji stejně koupí. My to takhle dělat nemůžeme, odradili bychom zákazníky,“ konstatovala.

Své dělá i konkurence, ve středu západočeské metropole je kavárniček jako máku. „Samozřejmě hledíme na to, jak to mají ti okolo. A snažíme se držet nějakou střední cestu,“ dodala majitelka.

Analýza Dotykačky nerozlišuje jednotlivé druhy kávy, ale mezi klasikou jako cappuccino, latté či espresso podle Sirotka závratné rozdíly nejsou. O dost levnější jsou kávy typu turek, což se promítá do průměrných cen v podnicích, jako jsou vesnické hospody.

Z pohledu regionů jsou nejvyšší ceny tradičně v Praze, v průměru přes 65 korun za šálek. Oproti vesnicím jsou v hlavním městě průměrné ceny o čtvrtinu vyšší. Na venkově vyjde káva v průměru pod 52 korun.

K největšímu cenovému skoku došlo mezi roky 2020 a 2021 vlivem pandemie covidu, kdy byl velkou část roku možný pouze prodej s sebou. To zvedlo náklady například na jednorázové obaly či objednávkové systémy. V dalších dvou letech se projevila obecně vysoká inflace.

Úpravy ceníků v restauracích vyvolalo začátkem loňského roku také zvýšení daně z přidané hodnoty u nealkoholických nápojů z 15 na 21 procent. V současnosti růst cen odpovídá inflaci v segmentu gastro služeb, což bylo v lednu meziročně kolem čtyř procent.

K tomu káva arabica na burze jen za letošek zdražila o třetinu kvůli obavám z horší sklizně v Brazílii. U drahých výběrových káv, které odebírají kavárny, jsou ale ceny stabilnější.

Související témata:

Výběr článků

Načítám