Článek
Předchozí vláda Petra Fialy (ODS) připravila na letošek návrh rozpočtu se schodkem 286 miliard korun, z toho 49 miliard korun byly výdaje, na které se vztahovala výjimka z rozpočtových pravidel. Předseda NRR Mojmír Hampl ve čtvrtek řekl, že i tento návrh byl na hraně dodržení pravidel.
Podle zákona o rozpočtové odpovědnosti je maximální povolený deficit 237 miliard korun.
Nová vláda Andreje Babiše (ANO) návrh předchozího kabinetu odmítla a plánuje vyšší výdaje. Podle NRR není pravděpodobné, že se je podaří pokrýt vyššími příjmy na základě lepšího vývoje ekonomiky.
„Je téměř jisté, že návrh rozpočtu bude v rozporu s existujícím zákonem. Už jen přenesení plateb za obnovitelné zdroje energie na státní rozpočet znamená výdaje, které nejsou kryty ani příjmy, ani povoleným deficitem,“ řekl Hampl. O přenesení těchto plateb rozhodla vláda na konci loňského roku, rozpočtový dopad podle ní bude zhruba 17 miliard korun.
Skořepa: Příjmy mohou být vyšší až o 20 miliard
Podle rozpočtové rady se dá očekávat, že lednová ekonomická predikce ministerstva financí, o kterou se bude návrh rozpočtu opírat, bude počítat s lepším hospodářským růstem než předchozí prognóza. To bude znamenat vyšší daňové příjmy.
Podle Hampla nelze předpokládat, že by se příjmy zlepšily v řádu desítek miliard korun, což by umožnilo pokrýt vyšší výdaje.
„Podle mého předběžného odhadu by mohly být příjmy vyšší o zhruba deset až dvacet miliard proti rozpočtu předloženému minulou vládou,“ řekl Novinkám Michal Skořepa, předseda Výboru pro rozpočtové prognózy, který bude příští týden posuzovat realističnost nové makroprognózy ministerstva financí.
Dodal, že z hlediska zákonného limitu deficitu rozpočtu bude záležet i na tom, s jakými výdaji přijde nová vláda.

