Hlavní obsah

Rozpočet prošel ve Sněmovně nečekaně hladce

15. 12. 2004, 10:22 – PRAHA

Sněmovna ve středu těsnou většinou odhlasovala návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2005. Bude mít schodek 83,6 miliardy korun. Pro byli poslanci ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, proti opoziční ODS a KSČM. Žádné překvapení se nekonalo, rozpočet podle očekávání prošel těsnou většinou sto jednoho hlasu.

Foto: Marek Velebný

Norbi Kovács a Ivan Hlas

Článek

"Rozpočet umožní začít od příštího roku realizovat výraznou daňovou podporu rodin s dětmi a je orientován na budoucnost. Představuje také zvýšení výdajů na vysoké školy, vědu a výzkum," komentoval to ministr financí Bohuslav Sobotka.

Ve Sněmovní ulici se na nejdůležitější hlasování v roce sešlo 199 poslanců. Z rodinných důvodů se omluvil Tomáš Teplík z ODS. Na jednání přišel i ministr kultury Pavel Dostál, který nyní v Brně podstupuje chemoterapii. Při těchto počtech mohly vládní strany teoreticky postrádat dva poslance.

Pro rozpočet jich nakonec nejprve hlasovalo 102, což by znamenalo, že pro návrh byl i některý z opozičních poslanců. Posléze vystoupil Lubomír Suk z ODS s tím, že hlasoval proti rozpočtu a hlasovací zařízení ukázalo, že hlasuje pro. Hlasování však nezpochybnil, jen čísla se upravila na 101:98

Deficit plus 19 miliard

Příjmy rozpočtu budou příští rok 824,8 miliardy korun, výdaje 908,4 miliardy korun. Zákon ještě musí podepsat prezident, v historii se však zatím nestalo, že by hlava státu tento zákon odmítla. Senát o zákonu o rozpočtu podle Ústavy nejedná.

Schodek 83,6 je bez započítání ztráty České konsolidační agentury (ČKA), na kterou půjde dalších 19 miliard korun. "Hospodaření státu na dluh pokračuje v nezměněné míře. To, že deficit na příští rok opticky vypadá nižší, je důsledkem účetní finty s dluhopisy vydanými na hrazení ztráty České konsolidační agentury," řekl před hlasováním předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. Vyšší výběr daní by podle něj měl jít na umoření dluhu a ne na zvyšování, především sociálních výdajů, které už teď tvoří třetinu rozpočtu

Policisté dostali přednost před zemědělci

"Tento rozpočet plní závazky vůči konvergenčnímu programu, proto bude klub KDU-ČSL hlasovat pro," řekl před hlasováním předseda rozpočtového výboru a KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Byl pro i přesto, že se mu nepodařilo prosadit návrh, aby poslanci vzali ministerstvu vnitra čtyři miliardy korun a dali je na platby zemědělcům a na rozvoj regionální kultury. Sněmovna odhlasovala jen to, že z oněch čtyř miliard půjde jedna miliarda do vládní rozpočtové rezervy. Kalousek poté natajil své rozčarování.

Peníze zůstanou v rozpočtu ministerstava vnitra "navíc" poté, co parlament o rok odložil zvyšování platů policistů průměrně o osm tisíc měsíčně.

Reklama

Související témata:

Související články

Poslanci podpořili deficit rozpočtu 83,6 mld.

15. 10. 2004, 10:02

Poslanci schválili v pátek rámec rozpočtu na rok 2005. A republika bude opět hospodařit s deficitem, tentokrát plánují schodek 83,6 mld. Kč. Příjmy státu mají...

Poslanci pustili rozpočet do třetího čtení

23. 11. 2004, 18:47

Poslanci v úterý pustili do třetího čtení návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok. Předtím k němu ale předložili stovky pozměňovacích návrhů, o nichž...

Výběr článků