Hlavní obsah

Program Antivirus využilo za rok 11 procent firem

12. 4. 2021, 11:01
Novinky, ČTK, bož

Státní podpůrný program Antivirus, který slouží k podpoře zaměstnanosti, využilo podle Registru smluv mezi březnem 2020 a únorem 2021 celkem 42 404 společností a 13 040 podnikatelů. Do programu se tak zapojilo 11 procent aktivních firem a 15 procent podnikatelů se zaměstnanci. Nejčastěji program našel využití v ubytování a stravování. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

Foto: Novinky

Okénka a vydávání jídel s sebou prý podnikatelé nespasí.

Článek

Potvrdilo se, že nejčastěji využívaly program Antivirus společnosti z nejvíce zasažených oborů. Například v ubytování a stravování program využila čtvrtina registrovaných společností, což je třikrát více, než činí celostátní průměr.

V „ostatních činnostech”, kam spadá řada osobních služeb, šlo o 18 procent registrovaných firem a ve vzdělávání a zdravotní a sociální péči o 17 procent firem.

„Zajímavé je, že i v těch nejvíce postižených odvětvích využila prozatím program Antivirus pouze menšina firem. Zbylé společnosti o dotace z programu buď nepožádaly, nebo na ně nedosáhly,” dodala analytička CRIF Věra Kameníčková.

S počtem zaniklých firem je letošní leden nejhorší od roku 1993

Ekonomika

Celkově se programu Antivirus zatím zúčastnilo osm procent všech registrovaných společností. Z dlouhodobých statistik Registru ekonomických subjektů ale vyplývá, že asi třetina registrovaných firem nevykazuje žádnou činnost. „Reálně tedy podporu využilo 11 procent aktivních společností,” doplnila Kameníčková.

Většina společností, která dotační program využila, byla před pandemií v dobré ekonomické kondici. Na 84 procent firem je podle tzv. semaforu CRIF, který hodnotí existenci a míru závažnosti varovných informací firem, v zeleném pásmu. To znamená, že u nich není evidovaná varovná informace.

Dalších 15 procent je v oranžovém pásmu, což znamená, že u nich jsou evidované jen méně závažné varovné informace. Pouze u 0,5 procenta firem lze nalézt červený semafor poukazující na existenci závažných varovných informací u daných firem typu likvidace, konkurz apod.

Nejvíce společností čerpalo peníze z programu Antivirus ve Zlínském kraji, kde se do něj zapojilo 14 procent registrovaných společností.

Vypnutí ekonomiky postihlo hlavně malé firmy, na Karlovarsku je zasaženo přes 40 procent podnikatelů

Ekonomika

Následoval Jihočeský kraj s 13 procenty a Vysočina s 12,5 procenta. Naopak v Praze program využilo pouze 5,5 procenta společností a na Karlovarsku a v Olomouckém kraji necelých šest procent firem.

Státní program na podporu zaměstnanosti je určený také pro podnikatele. Z 89 tisíc podnikatelů, kteří mají zaměstnance, ho využilo 15 procent. Třetina podnikatelů, kteří program Antivirus využili, působí v ubytování a stravování.

Reklama

Související články

Výběr článků