Hlavní obsah

Přes internet si alkohol objedná i dítě, obchodníci kontrolu zanedbávají

Nedávný průzkum, podle něhož holdují mladí Češi alkoholu, ve čtvrtek podpořilo i zjištění časopisu dTest, který testoval internetové prodejce. Většina z nich prodá alkohol komukoliv, aniž by ověřovala věk zákazníka.

Foto: Profimedia.cz

Článek

Autor průzkumu a právní poradce časopisu dTest Lukáš Zelený uvedl, že do průzkumu bylo zařazeno 12 internetových obchodů nabízejících alkoholické nápoje, přičemž uspěly pouze dva. "Takto špatné výsledky jsme rozhodně nečekali. Většina obchodů se spokojila s tím, že kupující na dotaz, zda je plnoletý, odpověděl, že ano," uvedl Zelený.

Alkohol se tak podle Zeleného může velmi snadno dostat do rukou dětí. Pokud si nechají zásilku zaslat prostřednictvím České pošty či jiným doručovatelem, odpadá podle Zeleného příležitost pro osobní kontrolu věku kupujícího zcela. Zelený upozornil, že zákon takovýto způsob zásilkového prodeje výslovně zakazuje.

Věc šetří policie

"V současné době jsme kontaktovali policii ve věci zahájení správního řízení s deseti internetovými obchody pro podezření z porušení zákona na úseku ochrany před alkoholem a jinými návykovými látkami," uvedl Zelený.

Jediné dva obchody, které v průzkumu uspěly, využívají vlastní přepravní společnosti a kontrolují věk kupujícího přímo při přebírání zboží. Přehled internetových obchodů, které nabízejí alkohol a byly zařazeny do průzkumu, spotřebitelé najdou i na internetových stránkách časopisu.

Z evropské školní studie o užívání drog dospívajícími ESPAD za rok 2011 vyplývá, že zatímco v roce 1995 se aspoň třikrát za poslední měsíc opilo 14 procent mladých, loni jich byla už pětina. Nejméně šestkrát v posledním měsíci si pivo dala čtvrtina školáků a tvrdý alkohol 15 procent. [celá zpráva]

Související témata:

Související články

Za nalévání mladým hrozí hospodám zavření

Chutě české mládeže se obracejí. Po růstu užívání drog se mladí vracejí k tradičnímu alkoholu. Vládní činitele to znepokojilo tak, že chystají přísnější...

Výběr článků

Načítám